Předseda libyjské Přechodné národní rady (NTC) Mahmúd Džibríl v pondělí slíbil, že po úplném osvobození země odstoupí z funkce. K tomu by mělo dojít, až bude dobyto město Syrta, hlavní bašta a rodiště Muammara Kaddáfího.

Mezitím došlo v přímořské Syrtě k přestřelkám mezi rebely a Kaddáfího stoupenci. Předpokládá se, že jde o konečný útok před dobytím města. Dvoudenní příměří, díky němuž mohli ze Syrty odjet civilisté, se blíží ke konci.

Džibríl bude předsedat NTC, dokud se po pádu Syrty nesestaví prozatímní vláda. Na tiskové konferenci ve městě Benghází na východě země politik řekl, že jakmile skončí boje, nebude ho zapotřebí pro udržování národní jednoty.

Složení nového libyjského přechodného kabinetu v pondělí po vleklých vyjednáváních oznámil šéf NTC Mustafá Džalíl. Nová vláda má údajně lépe zastupovat jednotlivé hlasy v Libyi a více se zabývat zájmy jednotlivých islamistických frakcí.

Nové libyjské vedení se zavázalo, že měsíc po vyhlášení osvobození jmenuje novou přechodnou vládu a osm měsíců po skončení bojů uspořádá volby.

Televize Al-Džazíra na webu uvedla, že do vlády vzešlé z těchto voleb podle návrhu přechodné libyjské ústavy nebude nikomu z nynějšího libyjského vedení umožněno se zapojit.

Podle Al-Džazíry je Džibríl prvním členem nového libyjského vedení, který veřejně prohlásil, že tak neučiní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist