V Paříži v neděli spustili novou službu - samoobslužné půjčování elektromobilů, které má fungovat na stejném principu jako oblíbené půjčování kol. Projekt spustil vlivný obchodník, jehož pojí úzké vztahy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

"Služba bude doplňkem k veřejné dopravě a taxíkům. Máme za cíl rozšířit možnosti dopravy po městě," prohlásila představitelka pařížské radnice Annick Lepetitová po slavnostním zahájení.

Služba jménem Autolib, která má ambice se v budoucnu stát největší svého druhu na světě, se nachází teprve na počátku dvouměsíční zkušební lhůty. Do ulic bylo zatím nasazeno šedesát automobilů na deseti sběrných místech. Pokud vše půjde podle plánu, bude v Paříži a jejím okolí na konci června 2012 k půjčení na 2 tisíce vozů.

Ne všichni jsou projektu nakloněni. Stojí za ním totiž podnikatel Vincent Bolloré, který má blízko k prezidentu Sarkozymu a jehož firma shodou okolností vyrábí baterie do elektromobilů.

"Žiju tu přes třicet let a nikdo se nás neptal, jestli něco takového chceme. To má být demokracie?" rozčiluje se místní obyvatel. "Je to všechno jenom přátelíčkování."

Bollorého finanční skupina předpovídá, že bude zapotřebí 80 tisíc uživatelů, aby služba dosáhovala zisku. Chce nalákat zákazníky na nízký měsíční paušál ve výši 12 euro.

Samoobslužné půjčování automobilů sice již existuje v New Yorku a v Nizozemí, ale novinka pařížské služby spočívá v tom, že všechna vozidla jezdí na elektriku.

Baterie vyvinuté Bollorého firmou vydrží déle než všechny ostatní a pařížské elektromobily Bluecar díky nim mohou na jedno nabití ujet až 250 kilometrů.