I přes téměř hodinové zpoždění jednoho z vlaků přivážejícího protestující Romy se v Bratislavě sešlo zhruba 300 lidí. Setkání, které zorganizoval podnikatel a aktivista Alojz Hlina, který poslední roky nechybí snad na žádné demonstraci, se navzdory kolujícím obavám obešlo bez větších incidentů.
Hlavním tématem svolané demonstrace byly lepší životní podmínky. Právě kvůli těm přijeli do slovenské metropole Romové z nejchudších osad u obce Záhoria a zpod tatranských štítů.
Protestující se do Bratislavy vydali vlaky. Zatímco souprava z východu dorazila včas, druhý vlak měl pětačtyřicetiminutové zpoždění - cestou došlo k poruše lokomotivy.
Z hlavního nádraží se shromáždění nejprve přesunuli k Prezidentskému paláci, poté za doprovodu několika desítek policistů, některých na koních, pokračovali k parlamentu. Připraveno k zásahu bylo i vodní dělo. Od zbytku náměstí je přitom dělil plot, píše deník Sme na svých internetových stránkách. Policisté je pak také doprovodili zpátky na nádraží.
Daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele Romů
Zástupci menšiny nejčastěji hovořili o tom, že by chtěli mít možnost získat práci, s čímž podle nich souvisí i diskriminace, které jsou Romové často vystaveni. "Navrhujeme daňové zvýhodnění těch podnikatelů, kteří vytvoří pracovní místa v blízkosti osad a zaměstnají Romy," prohlásil jeden z účastníků.
"Nechceme dávky, chceme práci," opakovali další Romové, kteří na pochod přijeli. Mluvilo se ale i o zvýšení sociálních dávek.
Hlina, který spolu s dalšími Romům jízdenky údajně zaplatil, plánoval, že do Bratislavy přijede okolo 500 Romů. Původně dokonce hovořil o tisíci protestujících. "Na základě konzultací se samosprávou a policií jsme s ohledem na probíhající výstavbu u Národní rady upravili počet účastníků na 500," vysvětloval.
Evropa odsouvá Romy za hranice. Slovensko mezitím staví betonové zdi – čtěte ZDE
Je třeba ukazovat na aroganci a vulgarity politiků, říká známý slovenský buřič – čtěte ZDE
Podle něj ale někteří nepřijeli kvůli podezřelým telefonátům. "Někdo si dává tu práci, že obvolává nejen romské starosty. Představí se, že je z Úřadu vlády, a rozmlouvá Romům účast na shromáždění," dodává Hlina. Už v říjnu se přitom bude v Bratislavě konat podobná akce – na problémy soužití budou ale upozorňovat lidé žijící v okolí romských osad.
Na Slovensku žije zhruba 380 tisíc Romů, část z nich bydlí v osadách, často bez vody a kanalizace, a téměř všichni jsou odkázáni na státní sociální dávky. Zástupci každé vlády se snaží život Romů zlepšit – nikdo z nich ale nezaznamenal větší úspěch. Situace si všímají i zahraniční agentury a občanská hnutí. Ostrá kritika přitom padá i na stranu zasahující policie, zvláště po úmrtí muže, který byl na policejní stanici mučen.
Podívejte se na romské osady na Slovensku zakreslené v Google Maps:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist