Na středu plánovaná poprava Davise vyvolala protesty po celém světě. Petici proti popravě muže podepsalo přes 660 tisíc lidí. Agentura DPA jeho případ označila za jeden z nejkontroverznějších od znovuzavedení trestu smrti v USA před 35 lety.

Dnes jedenačtyřicetiletý Davis, který by měl být popraven v americkém státě Georgia, byl odsouzen v roce 1991 za vraždu policisty spáchanou o dva roky dříve. Sedm z devíti svědků v tehdejším procesu však podle amerických médií od té doby buď zcela odvolalo, nebo významně změnilo své výpovědi. Některé z nich prý tehdy policie zastrašovala, navíc se nikdy nepodařilo najít vražednou zbraň a Davise s činem nespojují žádné stopy DNA, uvádí DPA.

Naděje ještě žije

Přesto vždy americké soudy Davise shledaly vinným. V pondělí jeho případ projedná komise rozhodující o milostech ve státě Georgia. Podle mnoha expertů představuje tato komise poslední možnost pro Davise, jak se vyhnout výkonu trestu smrti.

Zastánci odsouzeného Američana argumentují tím, že by neměl být popraven, pokud existuje i ta nejmenší pochybnost o jeho vině. V pátek na jeho podporu podle organizace Amnesty International v ulicích některých měst ve Spojených státech pochodovaly desetitisíce lidí. Připravují se další demonstrace a kampaň za jeho omilostnění je vedena například i na Facebooku.

Za Davise se zasadila i řada známých osobností, včetně papeže Benedikta XVI., bývalého amerického prezidenta Jamese Cartera, nositele Nobelovy ceny za mír Desmonda Tutua nebo skupiny 50 amerických Kongresmanů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist