Celníci a policisté mise Evropské unie EULEX v pátek ráno převzali sporné hraniční přechody Jarinje a Brnjak mezi Kosovem a Srbskem.

Kvůli pozemní blokádě kosovských Srbů přiletěli na přechody vrtulníky, stejným způsobem se tam dostali i kosovští celníci a pohraniční policisté, jejich přítomnost je ale prý jen symbolická.

Srbská menšina však obnovila silniční blokádu přechodů, takže provoz na nich ustal. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na svědectví z místa.

NATO předem varovalo, že v případě ohrožení míru a bezpečnosti zasáhnou jednotky KFOR.

"Přítomnost kosovských orgánů, vždy jednoho policisty a jednoho celníka na každém z přechodů, je spíše formální," řekla Maja Kocjančičová, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové. Celní službu vykonávají specialisté EULEXu "za pouhé přítomnosti kosovských celníků", dodala podle DPA.

Podle agentury APA jsou mezi kosovskými policisty a celníky vyslanými na přechody i příslušníci srbské menšiny v Kosovu.

Zásah z vrtulníků

Agentura AFP informovala, že vojáci mezinárodních sil KFOR obsadili silnici u přechodu a přehradili ji rolemi ostnatého drátu. Před ně umístili cedule s nápisem v srbštině a angličtině Stůj, jinak zahájíme střelbu. Snaží se tak zabránit radikálům z řad kosovských Srbů v obsazení a blokádě přechodu. V hloubce svého území však kosovští Srbové silnici vedoucí k přechodu nadále blokují kamiony. Provoz na přechodech tak byl dnes nulový, napsala DPA.

Převzetí hranic EULEXem uvítala Evropská unie. V Kosovu se tak opět ustavilo jediné celní území, uvedla Kocijančičová. Dodala, že úřady nyní mohou lépe bojovat proti kriminalitě.

Německo vyšle do Kosova spolu se dvěma ženijními tanky Dachs (Jezevec) počátkem října také dvě vodní děla. Tato technika by měla pomoci s odstraňováním barikád a zajišťováním bezpečnosti.

Barikády na přechodech

Oba hraniční přechody mezi Kosovem a Srbskem dosud ovládali kosovští Srbové bez jakéhokoli vlivu kosovské vlády. Ta se pokusila v létě přechodů zmocnit a vyslala na ně policisty a celníky, pokus ale vyvolal okamžité nepokoje. Srbové vybudovali na hlavních silničních tazích barikády a kosovské orgány se stáhly.

Problém byl pak řešen na mezinárodní úrovni za účasti Prištiny i Belehradu, nakonec bylo dosaženo kompromisu. Kosovo, jehož samostatnost Srbsko neuznává, se podle dohody zavázalo na přechodech používat razítka s neutrálním nápisem "Kosovská celnice" místo dosavadních "Republika Kosovo".

Dohoda má zároveň ukončit vzájemné obchodní embargo mezi Bělehradem a Prištinou. Radikální kosovští Srbové podporovaní nacionalisty z bělehradských politických kruhů však dohodu zatím nepřijali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist