Spojené státy v prosinci 2007 požádaly Českou republiku, zda by mohla dočasně uskladnit irácký uran. Washington však narazil na odmítavý postoj Karla Schwarzenberga.

Přijetí takového úkolu by podle něj znamenalo "politickou sebevraždu" pro Stranu zelených, za kterou byl ve vládě jako ministr zahraničí, i pro celou vládní koalici.

O postoji českých představitelů napsal do Washingtonu tehdejší velvyslanec USA v Praze Richard Graber tajnou depeši 24. ledna 2008. Přes oboustrannou podporu projektu nešíření jaderných zbraní prý český ministr zahraničí žádost odmítl "z politických důvodů".

"Na okraj soukromého setkání s (americkým) velvyslancem 23. ledna (2008) Schwarzenberg trval na svém rozhodnutí, když vysvětloval, že ujmout se tohoto projektu by bylo politickou sebevraždou pro Stranu zelených, a tím pro současnou koalici," referoval Graber z Prahy.

Podle Grabera si Schwarzenberg uvědomoval, že zelení jsou už tak napadáni mnohými svými přívrženci za účast ve středopravé vládě Mirka Topolánka a hlavně za to, že jsou ochotni zvažovat americkou žádost o umístění radaru protiraketové obrany v ČR, a také za to, že dostatečně aktivně neprotestují proti úvahám vlády zvýšit závislost země na jaderné energii.

"Schwarzenberg se opakovaně ukázal být spolehlivým a čestným vyjednávačem v takových otázkách" a americká ambasáda jeho analýzu pokládá za věrohodnou. Po přímém rozhovoru mezi velvyslancem a ministrem zahraničí považuje americká strana českou odpověď za "definitivní", uvádí se v depeši.

 

Pavel Klucký, šéf skupiny zabývající se na českém ministerstvu zahraničí nešířením jaderných zbraní a odzbrojením, předtím údajně označoval za největší překážku, která brání vyhovět žádosti, technické požadavky.

Jinak by prý bylo možné projekt uskutečnit na základě prosté obchodní smlouvy. Klucký v rozhovoru se zástupcem americké ambasády řekl, že v České republice existuje pro tento druh projektu precedent. Údajně však neuvedl, které země se to týkalo.

Klucký, nynější český velvyslanec v Alžírsku, podle Graberovy depeše vyjádřil nad ministrovým postojem lítost a označil Schwarzenbergovo rozhodnutí za ztracenou příležitost. Nejlepší by podle Kluckého bylo, kdyby o uskladnění iráckého uranu Prahu požádala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Připustil však, že ani to by pravděpodobně na postoji Schwarzenberga nic nezměnilo.