Americký prezident Barack Obama se rozhodl jmenovat svého poradce Michaela McFaula novým velvyslancem v Rusku. Oznámil to ve středu Bílý dům. McFaul byl Obamovým poradcem během volební kampaně v roce 2008 a po nástupu Obamy do Bílého domu se stal hlavním architektem "nového startu" ve vztazích mezi Washingtonem a Moskvou.

McFaul je ve Washingtonu považován za špičkového odborníka na Rusko a státy bývalého Sovětského svazu. Podílel se ale i na formulování americké strategie vůči novým arabským režimům, které vznikly během letošní revoluční vlny.

Pokud projde "grilováním" v Senátu, nahradí sedmačtyřicetiletý McFaul nynějšího velvyslance v Moskvě Johna Beyrleho. Toho do Ruska v roce 2008 vyslal bývalý prezident George Bush.

McFaul nemá žádné diplomatické zkušenosti a do povědomí ruských diplomatů se zejména zapsal kritikou ruských poměrů v prezidentské éře Vladimira Putina. Je autorem několika knih o Rusku a bývalým profesorem Stanfordovy univerzity v Kalifornii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist