Posledních jedenáct let je letiště Heathrow v Londýně považováno za nejvytíženější na světě. Poslední roky se v této souvislosti často zmiňuje i atlantské Hartsfield-Jackson či chicagské O'Hareovo letiště. Už brzy by ale mohl být konec všem pochybnostem. Do hry se totiž hlásí čínský Peking.

Rozestavěný Daxing je třetím pekingským letištěm - po pekingském mezinárodním letišti a polovojenském letišti Nan-jüan. Rozkládá se na 54 kilometrech čtverečních a čítá celkem devět ranvejí.

Čína uvádí, že největší letiště bude dostavěno v roce 2015, píše server stanice CNN. Podle předpokladů by zde mělo být každý rok přepraveno 120 až 200 milionů pasažérů, což je dvakrát až třikrát více než je schopno pobrat londýnské Heathrow.

Otevřít by se přitom mělo pouhé tři roky po třetím terminálu mezinárodního pekingského letiště.

"Roční kapacita stávajícího letiště v Pekingu je 75 milionů cestujících. Minulý rok bylo odbaveno 73 milionů lidí," řekl pro list Telegraph Cchao Jün-čchun, profesor univerzity Čínského civilního letectví.

Do dvou let bude ucpané

"Do dvou let bude totálně ucpané. A už ho nelze rozšiřovat," dodal. Není prý už ani možnost přidat do denního rozpisu další lety.

Podle informací listu Guardian je nové letiště zhruba padesát kilometrů jižně od Pekingu. S metropolí by ho měla spojovat železniční rychlodráha, díky které by se cestující do Pekingu dostali už za půl hodiny.

Čínská vláda chce v rámci rozvoje letecké dopravy v příštích pěti letech otevřít na svém území dalších 55 letišť. Celkem by tak po celé zemi měla 230 letišť. Právě v roce 2015 končí již dvanáctá "pětiletka" počítající s růstem letecké přepravy. Počet návštěvníků Číny totiž stále roste a v roce 2015 by mohl dosáhnout až 500 milionů pasažérů, uvádí čínský úřad pro civilní leteckou dopravu (CAAC).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist