Skandál kolem odposlechů se dotkl také britského ministra financí George Osbornea, který čelí obvinění, že pomohl bývalému šéfredaktorovi zrušeného týdeníku News of the World (NoW) Andymu Coulsonovi k místu šéfa komunikace Konzervativní strany a později mluvčího premiéra.
Otázky kolem vazeb Osbornea na Coulsona a NoW vyvolala bývalá prostitutka Natalie Roweová, která v pondělí oživila svá obvinění, že s Osbornem začátkem 90. let brala kokain.
Roweová v rozhovoru s australskou televizí ABC zopakovala své tvrzení z roku 2005, že se dobře s Osbornem znala a brala s ním u ní doma kokain. V pondělním rozhovoru také uvedla, že byla terčem odposlouchávání detektiva, kterého v roce 2005 najaly NoW, aby se dostaly k jejímu příběhu.
Roweová tehdy svůj příběh prodala konkurentovi NoW, nedělníku Sunday Mirror. Měla k dispozici i fotografii z roku 1994, na níž je v objetí s tehdy dvaadvacetiletým Osbornem a na stole je před nimi bílý prášek. Podle ní šlo o kokain, ale Osborne popřel, že by kdy kokain bral.
Nedůvěryhodná osoba
Roweová v pondělí tvrdila, že byla šokována, že její příběh vyšel v říjnu 2005 současně v Sunday Mirror i v News of the World, které jí prý její příběh ukradly. Navíc prý prezentovaly celou věc tak, aby Osborne ze skandálu vyšel bez úhony a naopak ona jako nedůvěryhodná osoba.
Natalie Roweová vedla agenturu Black Beauties, která nabízela prostitutky za 350 liber (dnes asi Ne9900 korun) za hodinu sadomasochistického sexu.
Osborne byl v roce 2005 šéfem kampaně Davida Camerona, který usiloval o vedení Konzervativní strany. Šéfredaktorem NoW byl tehdy Andy Coulson, který rezignoval z této funkce o dva roky později a brzy poté nastoupil jako šéf komunikace konzervativců. Těm už předsedal Cameron, který se po volbách loni v květnu stal premiérem. Coulsona si vzal do premiérské kanceláře na Downing Street jako vedoucího komunikačního oddělení.
Murdoch vydal oficiální omluvu, skandál kolem jeho impéria má další oběť - čtěte ZDE
Konec první lady britského bulváru: Brooksová po otálení kvůli odposlechům rezignovala - čtěte ZDE
Letos v lednu byl ale Coulson přinucen z této funkce odejít kvůli vyšetřování odposlechů. Jeho předchůdkyně ve vedení NoW Rebekah Brooksová řekla v červenci poslancům, že Cameron přijal Coulsona právě na doporučení George Osbornea.
Advokát Roweové a dalších obětí odposlechů Mark Lewis v pondělí řekl, že přijetí Coulsona mohlo být protislužbou za to, že při skandálu v roce 2005 jednaly NoW s Osbornem "v rukavičkách", přestože mohly jeho začínající politickou kariéru zlikvidovat. "Rozhodnutí šéfredaktora NoW o tom, jak celou věc prezentovat, bylo určující pro Osborneovu další politickou kariéru," řekl Lewis.
Osborne v roce 2005 popřel, že by bral kokain a řekl, že Roweovou mu představil společný přítel z Oxfordské univerzity, kde studoval. V pondělí jeho mluvčí řekl, že jde o "stará tvrzení, o kterých se široce psalo před lety a která byla popřena". "Není v nich nic nového," řekl mluvčí George Osbornea, který patří ke klíčovým členům Cameronova kabinetu.
Aféra kolem odposlechů poprvé propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Skandál pak s plnou silou propukl letos začátkem července. Otřásl politickou a mediální scénou v Británii a vyvolal pobouření, které vedlo k uzavření NoW, které byly nejprodávanějším britským listem patřícím mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist