V sobotu vypršelo ultimátum, které libyjští rebelové dali jednotkám bránícím Baní Valíd. Kaddáfího věrní mohli vydat město bez boje, místo toho ale vyjednávání odmítli a dál brání jedno z posledních míst, nad kterým povstalecké jednotky stále nepřevzaly moc.
Povstalecké jednotky původně uvažovaly, že ve městě zůstává asi 150 stoupenců libyjského vůdce. Nakonec ale podle nových odhadů, které počítaly až se sedminásobkem bojovníků, pokračovaly místo boje v přeskupování jednotek a ve vyzbrojování.
Rebelové ale zaznamenali úspěch na poli diplomatickém - Mezinárodní měnový fond uznal politický orgán rebelů jako legitimní vládu Libye a jako hlavního představitele vůdce opozice Mustafu Džalíla.
Po přeskupení bojových jednotek povstalci udeřili na pouštní město a obsadili jeho severní polovinu. Podle agentury AP, se nyní vede boj o centrum.
Stoupenci Muammara Kaddáfího v sobotu povstalecké síly z Baní Valídu vytlačili. Po nasazení těžkých zbraní, včetně raket a minometů, se rebelům ale podařilo do města proniknout. Podle očitých svědků ve městě hoří domy poškozené dělostřeleckou palbou. V ulicích zahalených dýmem je slyšet palba odstřelovačů.
V sobotu se povstalci ze svých pozic v Baní Valídu stáhli, údajně z taktických důvodů po zprávách, že Severoatlantická aliance se chystá pozice kaddáfíovců bombardovat. NATO kontakty s rebely popřelo, jeho letouny ale křižovaly nebe nad oblastí a svědci uvedli, že aliance také několikrát udeřila.
Jednotky NATO znovu zaútočily na Syrtu
Velení aliance dnes oznámilo, že během soboty letouny v Baní Valídu zničily tank, dvě obrněná vozidla a baterii raketometů Grad. Aliance rovněž útočila na pobřežní město Syrtu, které je dalším z center odporu Kaddáfího stoupenců. Letecké útoky hlásí i pouštní město Sabhá, třetí z lokalit, které jednotky svrženého diktátora dosud drží.
Rebelové o víkendu zaznamenali především symbolické vítězství, když do Tripolisu poprvé od začátku povstání přijel šéf jejich politického orgánu Mustafá Džalíl. Předsedu Přechodné národní rady (NTC) v metropoli čekalo slavnostní přijetí, podotkl ale, že jeho návštěva Tripolisu je předběžná a že NTC se do metropole přesune až po úplném osvobození země.
Podle dnešních zpráv agentury DPA také varoval před přílišným optimismem a vyjádřil mínění, že Kaddáfímu zbývají prostředky na to, aby mohl koupit žoldáky, kteří pro něj budou bojovat.
NTC vznikla jako politický orgán opozice na začátku povstání proti Kaddáfímu v polovině února a dosud ji uznalo asi sedm desítek států. Nejnověji ji za legitimní vládu Libye prohlásil Mezinárodní měnový fond a jeho šéfka Christine Lagardeová uvedla, že jakmile to umožní podmínky v zemi, pošle do Libye svůj tým.
Novému libyjskému vedení se také dostalo příslibu, že se bude moci zapojit do finančního programu států skupiny G8, které v sobotu slíbily přispět 38 miliony dolarů Tunisku, Egyptu a dalším dvěma arabsky mluvícím zemím. Příslib zazněl na setkání států G8 ve francouzském městě Marseille, kterého se Libye směla zúčastnit jako pozorovatel.
Kaddáfího místo pobytu zůstává neznámé a premiér západoafrické země Guinea-Bissau v sobotu uvedl, že pokud by se Kaddáfí rozhodl v tomto chudém státu hledat útočiště, země je s to mu ho poskytnout.
Niger přemýšlí, co s Kaddáfím. Buď mu poskytne azyl, nebo ho vydá tribunálu - čtěte ZDE
Francie pro rebelskou vládu Libye uvolní 1,5 miliardy eur. Údajně výměnou za ropu - čtěte ZDE
Deset až 12 vozidel údajně s Kaddáfího blízkými podle zdrojů agentury AFP mezitím v pátek překročilo hranice další africké země Nigeru. Do tohoto vnitrozemského státu od začátku týdne vjelo už několik desítek vozů s Kaddáfího stoupenci, včetně tří jeho generálů. Kaddáfí ale spekulace o tom, že plánuje útěk do Nigeru, již dříve popřel.
Libyjské prozatímní úřady se snaží konsolidovat moc v zemi a obnovit těžbu ropy, která se po propuknutí povstání prakticky zastavila. Prozatímní ministr financí a ropy Alí Tarhúní v sobotu uvedl, že těžba začne na prvních ropných polích během tří až čtyř dnů. Země před občanskou válkou těžila asi 1,6 milionu barelů denně. Podle Tarhúního by tohoto objemu mohla dosáhnout do 12 měsíců.
Povstalci bojují mezi sebou
Optimismus rebelů z vítězné ofenzivy tlumí stále častější informace o sporech mezi jednotlivými povstaleckými frakcemi. Ve třech městech na jihozápadě Libye propukly údajně v sobotu přestřelky mezi soupeřícími skupinami, která si vyžádaly 12 mrtvých a 16 zraněných.
Agentura AFP s odvoláním na povstalecké zdroje oznámila, že k incidentům došlo ve městech Asaba, Gharján a Kikla. Jedna ze skupin prý vyzvala druhou ke složení těžkých zbraní, což vyprovokovalo ozbrojené střety. Vedení NTC se podle AFP v současné době snaží situaci uklidnit. Incident je zatím nejvážnějším sporem uvnitř povstaleckých vojsk, který pronikl na veřejnost.
Ve východolibyjském Benghází v sobotu několik stovek lidí demonstrovalo proti "oportunistům a prospěchářům" v NTC. Demonstranti žádali, aby se členové rady odstřihli od těch, kdo před začátkem povstání proti Kaddáfímu v polovině února sloužili režimu. "Někteří ve výkonném výboru (kabinetu) jsou upíři a zloději... Měli by stát před soudem," řekl agentuře Reuters jeden z demonstrantů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist