Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval syrské vedení, aby zastavilo násilné potlačování protivládních manifestací a zahájilo jednání s opozicí. Jde o první podobnou přímou výzvu nejbližšího spojence režimu syrského prezidenta Bašára Asada, napsala ve čtvrtek agentura AP.
Mezi syrskou vládou a jejími oponenty "by měly být (nastoleny) rozhovory", prohlásil Ahmadínežád v rozhovoru pro středeční vysílání portugalské televizní stanice. "Vojenské řešení nikdy není tím správným řešením," prohlásil íránský prezident.
Vládní síly ale v posledních dnech stupňují ozbrojené zákroky, které si podle aktivistů pro lidská práva jen ve středosyrském Homsu vyžádaly ve středu dvacet lidských životů.
Syrská opozice je však značně dezorganizovaná a doposud víceméně dialog odmítala.
Krvavé potlačování protivládních protestů, které od března připravilo o život už přes 2200 lidí, vedlo k mezinárodní izolaci Damašku.
Výrazným a nejbližším spojencem Bašára Asada zůstává Írán, po jehož vzoru syrská vláda obviňuje z rozpoutání nepokojů zahraničí. Účastníky demonstrací označuje za teroristy a prohlašuje, že zabity byly stovky příslušníků bezpečnostních sil.
Ahmadínežádovi dochází trpělivost s Asadem
Ahmadínežádova výzva je podle AP jasným důkazem rostoucí netrpělivosti Íránu s Asadem a jasné odklonění od jeho linie.
Už v srpnu íránský ministr zahraničí vyzval Asada, aby vyslechl některé z "legitimních požadavků" svého lidu. Výzva Alího Akbara Sálehího naznačila lehký posun v postoji Teheránu k Sýrii, přestože neopomněl zdůraznit podporu své vlády klíčovému spojenci.
Syřané hromadně prchají do sousedního Turecka. Uteklo jich už přes 17 tisíc - čtěte ZDE
Syrská armáda opět střílela do civilistů. S koncem ramadánu se očekávají další boje - čtěte ZDE
Pro Asada má spojenectví s Íránem zásadní význam, jelikož za více než 40 let vlády jeho rodiny se dostal do nejhorší izolace na mezinárodní scéně.
USA i další země dokonce obviňují Teherán z podpory Asada v jeho postupu proti demonstrantům. Podle AP ale Írán každopádně nemůže podporovat Asadovu vládu donekonečna a Ahmadínežádova výzva přispěje ke zvýšení neklidu v Damašku.
Protestní pochody se v Sýrii konají každý týden navzdory téměř stoprocentní jistotě, že se jejich účastníci stanou terčem střelby.
Režim ale nepůsobí dojmem, že je v nebezpečí bezprostředního pádu a násilí zřejmě bude v příštích týdnech a měsících eskalovat, upozorňuje AP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist