Nákup obrněných transportérů Pandur pro českou armádu údajně doprovázely žádosti o obří úplatek, vyplývá z nově zveřejněných tajných diplomatických depeší na serveru WikiLeaks. O odhalení informoval server iDnes.cz.
Velvyslanectví Spojených států mělo opakovaně informovat Washington o hlášení, které dostalo od výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr.
Podle depeší se američtí diplomaté dozvěděli o žádosti o vysokou provizi pro Marka Dalíka, spolupracovníka bývalého premiéra Mirka Topolánka.
"Během obnoveného vyjednávání o pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven," napsala loni v únoru charge d'affaires Mary Thompson-Jonesová, v tehdejší době nejvyšší představitelka velvyslanectví v Praze.
WikiLeaks zveřejnil v pátek rovněž informaci o tom, že americké velvyslanectví v Praze se v roce 2005 obávalo, že odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové zhorší vyšetřování korupce a hospodářské kriminality v Česku.
Benešová byla z funkce odvolána koncem září 2005 kvůli sporu s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.
"Benešová je možná nevybíravá a nepolitická (ve svých vyjádřeních), ale je čestná, dokonce nepodplatitelná, a to už ve světě české politiky o něčem vypovídá," uvádí se v depeši. "Pokud se Němcovi podaří Benešovou odstranit,... je velmi nepravděpodobné, že by její nástupce dokázal stejně rozhodně vyšetřovat případy korupce."
USA naléhaly na ČR, aby přijalo etnické Ujgury
Spojené státy už v roce 2005 naléhaly na Česko, aby přijalo 15 čínských etnických Ujgurů, které Američané zajali při boji s terorismem.
Podle diplomatické depeše, kterou nyní zveřejnil server WikiLeaks, česká vláda požadavek odmítla. V depeši není jasně řečeno, zda byli dotyční Ujgurové vězněni na americké základně Guantánamo na Kubě.
USA ale v dalších letech jednaly s několika dalšími státy o umístění podobného počtu ujgurských zajatců z Guantánama.
Podle depeše z 20. října 2005 tehdejší ministr vnitra František Bublan zdůvodnil zamítavé stanovisko české vlády bezpečnostními a zahraničněpolitickými obavami.
Bublan sdělil tehdejšímu velvyslanci Williamu Cabanissovi, že Ujgurové podstoupili výcvik mezi extremisty, a proto by mohli být hrozbou pro vnitřní bezpečnost ČR.
Obava ze zhoršení vztahů s Čínou
Bublan také upozornil, že přijetí Ujgurů by zhoršilo už tak napjaté česko-čínské vztahy. Vyjádřil rovněž obavu, že by usazení zajatců v Česku mohlo ohrozit snahu Prahy o vstup do schengenského prostoru, neboť ostatní země Evropské unie se přijetí zajatců podezřelých z terorismu bránily.
Proti přijetí zajatců z Guantánama vystupovali i Bublanovi nástupci na ministerstvu vnitra. Ministr Ivan Langer v roce 2009 prohlásil, že Česko neuvažuje o přijetí ani jediného vězně z kontroverzní americké základny. Rozhodnutí potvrdil i Langerův nástupce Martin Pecina.
Skupina Ujgurů pobývala v roce 2001 v Afghánistánu a Američané je zadrželi po zahájení invaze do této země. V roce 2004 ale americká vláda uznala, že Ujguři nepředstavují pro zemi nebezpečí, a měli být tudíž posláni do svých domovů, stejně jako byly poslány domů desítky jiných zadržených.
Vzhledem k tomu, že je tato turkofonní muslimská menšina komunistickým režimem v Pekingu pronásledována, Washington nechtěl zajatce vrátit do Číny a hledal pro ně útočiště v jiné zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist