Střety křesťanské a muslimské mládeže v nigerijském městě Jos s bezpečnostními silami si ve čtvrtek vyžádaly životy nejméně 22 lidí, počet raněných zatím není znám. Je to už druhý případ sektářského násilí za tento týden. V pondělí při násilnostech zemřelo 20 lidí.

Dostupné zprávy zatím nehovoří o důvodu střetů. Podle pracovníků místní márnice, která přijímala těla obětí, se do násilností mezi oběma náboženskými skupinami připletli vojáci a několik jich bylo raněno. Podle informací z úřadů se počet obětí ještě pravděpodobně zvýší, informoval Reuters.

Pondělní střety se odehrály při příležitosti oslav konce ramadánu, svátku íd al-fitr. Není zatím jasné, zda existuje spojitost mezi oběma událostmi.

Jos, které leží na pomezí mezi muslimským severem a křesťanským jihem, je častým dějištěm sektářského násilí. Napětí je zakořeněno v desetiletí trvajícím nepřátelství mezi domorodými skupinami převážně křesťanských nebo animistických Nigerijců a migranty z muslimského severu. Obě strany soupeří o kontrolu nad úrodnou zemědělskou půdou a o zajištění ekonomického a politického vlivu.

Nigérie má téměř stejný podíl muslimského a křesťanského obyvatelstva. Na území této západoafrické země žije přes 200 etnických skupin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist