Jeden z nejznámějších amerických generálů David Petraeus se ve středu rozloučil s armádou a po 37 letech služby v ní svlékl vojenskou uniformu. Nedlouho poté, co skončil ve funkci velitele spojeneckých sil v Afghánistánu se stane příští týden ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA). Bude dál bojovat proti Al-Káidě a dalším teroristickým skupinám, ale už jinou formou, poznamenala agentura AP.

"I kdyby byl snížen armádní rozpočet, naším prvořadým cílem musí být podpora vojáků a jejich rodin,," řekl Petraeus při dnešním loučení s armádou. "Snížení rozpočtu nesmí ohrozit všestrannost a pružnost armády a dalších služeb, které se vyvinuly v boji proti povstalcům v Iráku a Afghánistánu."

Příští týden převezme funkci ředitele Ústřední zpravodajské služby po Leonu Panettovi, který tento úřad opustil minulý měsíc a stal se ministrem obrany.

Osmapadesátiletý Petraeus poděkoval všem, s nimiž sloužil, a řekl, že odchází s vírou, že nebude učiněno nerozumné rozhodnutí zkrátit výdaje na obranu. Připomněl problémy, kterým čelila armáda na počátku konfliktů v Iráku a Afghánistánu.

 

 

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen nazval Petraeuse vizionářem a "národním pokladem".

"Dave v minulém desetiletí radil dvěma prezidentům, změnil běh dvou válek, transformoval naši armádu a snad nejdůležitější ze všeho je, že znovu připomněl Američanům, že se správnými myšlenkami a správným vedením je možné téměř všechno," cituje agentura AP Mullena.

Petraeus řekl, že se rozhodl převzít funkci ředitele CIA jako civilista, aby se nesmazal rozdíl mezi světem armády a zpravodajských služeb. V čele CIA stane necelý týden před 10. výročím teroristických útoků na USA, při nichž zahynulo téměř 3000 lidí.

Petraeus velel rok spojeneckým silám v Afghánistánu a dosáhl pokroku v boji proti Talibanu a ve stabilizaci neklidných jižních oblastí v době, kdy afghánské síly začínají přebírat zodpovědnost za bezpečnost ve své zemi. On sám ale hodnotí pokrok v této zemi jako "křehký a vratný".

Od února 2007 do září 2008 byl vrchním velitelem koaličních sil v Iráku, kde jeho strategie výrazně přispěla k poklesu násilí a zklidnění celkové situace v zemi. Poté se stal velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii. Jako velitel se účastnil také vojenských misí v Bosně a na Haiti. Je nositelem řady vysokých vojenských vyznamenání.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist