Bez jednoho dne měsíc po nejhorším teroristickém útoku, jaký Norsko kdy zažilo, vzdala v neděli celá země oficiálně úctu 77 obětem pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika.
Příbuzní obětí, přeživší s blízkými, záchranáři, zdravotníci, zasahující policisté, celkem na 6700 osob se shromáždilo v největším koncertním sále Spektrum Arena v centru Osla. Piety se zúčastnili členové vlády, král Harald V. a zástupci královských rodin ostatních skandinávských zemí.
Vše o útocích v Norsku sledujte ZDE
"Snad všechna slova již byla použita, aby vyjádřila naše pocity," prohlásil při zahajovací řeči král Harald V. "Poslední týdny pro nás byly krušné, ale je dobře, že jsme se tady dnes všichni shromáždili," cituje jeho slova agentura AFP.
Premiér Jens Stoltenberg vyzval k zachování otevřenosti a tolerance v norské společnosti. "S těmi, kdo se uchylují k násilí, budeme bojovat všemi zbraněmi demokracie. Budeme jim čelit všude," řekl.
"Ať žijete kdekoli, ať se modlíte ke kterémukoli Bohu, každý může převzít svůj díl zodpovědnosti, každý může být strážcem svobody. Společně vytvoříme neochvějné vazby empatie, demokracie a bezpečí. To bude naše hradba proti násilí," dodal za dlouhotrvajícího potlesku přítomných.
Z význačných zahraničních hostů se akce zúčastnili prezidenti Islandu a Finska Ólafur Ragnar Grímsson a Tarja Halonenová, premiéři všech skandinávských zemí, švédská následnice trůnu princezna Victoria a dánský korunní princ Frederik.
Moderátorka s gambijskými kořeny jako symbol
Ve smutečním programu vystoupila mimo jiné donedávna slavná norská popová kapela a-ha, která již ukončila svou činnost, ale při nynější příležitosti se její členové opět sešli na počest vesměs mladých obětí, jejichž byli mnohdy idoly.
Své skladby upravili do smutnější polohy. Jako symbol odmítnutí Breivikových tezí namířených proti multikulturalismu byla role moderátorky svěřena Haddy N'jie, norské umělkyni s gambijským otcem a norskou matkou.
V přestávkách mezi skladbami četli norští herci postupně nahlas jména obětí, vesměs mladých lidí. Čtení doprovázelo hluboké ticho, přerušované občas vzlyky pozůstalých. Vlajky v celém Norsku byly staženy na půl žerdi.
Norsko uctí památku Breivikových obětí dnem smutku 21. srpna - čtěte ZDE
Breivik se údajně připravoval ještě na jeden útok. Druhá bomba vážila přes tunu - čtěte ZDE
"Již nikdy 22. červenec 2011. Již nikdy nenávist," napsal během pořadu na Twitter jeden z těch, kdo masakr na ostrově Utöya přežil.
Vzpomínková akce uzavřela třídenní smuteční akty, jejichž nezanedbatelným cílem bylo pomoci zasaženým i celé společnosti setřást trauma pro mnohé nepochopitelného činu. V pátek na ostrov Utöya zavítali pozůstalí po obětech Breivikova vraždění, v sobotu pak přeživší s blízkými. Vzpomínka se konala i na místě výbuchu bomby v centru města.
Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na ostrov Utöya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Po hodině a půl střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.
Breivik paradoxně sblížil muslimy a Nory. Všichni cítíme stejnou bolest, říkají - čtěte ZDE
Reportáž: Když nastal teror. Roztříštěná okna redakce a naprostý chaos - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist