Na několika internetových fórech vybízejících k islámské svaté válce se objevily vzkazy, podle nichž mají přívrženci radikálů využít pouliční nepokoje v Británii ke svým záměrům. Podle agentury AFP to uvedlo středisko sledující činnost islámských radikálů SITE.

Podle některých autorů těchto zpráv mají britští výtržníci dostávat podporu přes sociální sítě. Cílem je vznik protestního hnutí podobného těm, která se letos postavila vládám v několika arabských zemích.

"Všichni jsme Mark Duggan"

Jeden z autorů vzkazů ve středu svým čtenářům radil, aby "pronikli na britské sítě Facebook a Twitter" a umístili tam hesla jako "Všichni jsme Mark Duggan". Duggan byl zastřelen ve čtvrtek v noci při policejní kontrole černošských gangů. Jeho smrt byla podle všeho roznětkou nynějších nepokojů v Londýně a dalších britských městech.

Ti, kteří umějí dobře anglicky, pak mají na internetu zveřejňovat hesla nepřátelská vůči britské vládě. Na fóru Ansar Mudžáhidín uživatelé zveřejnili odkazy na britské fotbalové kluby jako Manchester United nebo Arsenal, kde prý mají radikálové své slogany umísťovat.

"To, co se nyní děje v Londýně, je pro bojovníky džihádu příležitost se posunout," napsal na jednom internetovém fóru Abú Kandahárí. Bojovníci džihádu podle něj mají začít s verbováním nových členů. Zároveň by se měli připravit, protože "britská policie se snaží nepokoje potlačit", napsal Kandahárí.

Pátá noc byla klidná

Británie má za sebou pátou noc od počátku nepokojů. Tentokrát se policii podařilo zachovat relativní klid. Skupinu asi 150 mužů, kteří zaútočili na jihu Londýna, policie rozprášila. Kolem druhé hodiny ranní byl podle policejních zpráv klid v celé zemi.

Soudy pracují non stop

Kromě policistů pracovaly po celou noc také tři londýnské soudy, které řeší desítky obvinění z výtržnictví a vloupání. Od soboty bylo zadrženo asi 1100 lidí. Jen v Londýně už jejich počet  podle Scotland Yardu stoupl na 820 a 279 lidí bylo obviněno.

Související