Asistent generálního náčelníka Čchi Ťien-kuo už v červnu prohlašoval, že "všechny velké země světa mají své letadlové lodě". Že je to "symbol velkého národa". Nyní po dvou měsících na moře vyplula první letadlová loď Číny.
Plavidlo, které Čína zakoupila ještě jako Vargaj od Ukrajiny, se vydalo na zkušební plavbu ve středu z přístavu Ta-lien. Právě tam bylo i poslední měsíce ukrýváno před zraky světa, zatímco podstupoval modernizací, uvádí agentura Sin-chua.
Přestavbu sovětské lodi Čína oficiálně přiznala před dvěma týdny. Zakoupila ji ale už před třinácti lety.
I když bude nyní křižovat sporné vody, na které si dělá nárok Vietnam, Japonsko i Filipíny, jejím poselstvím bude prý jen sloužit výzkumu a výcviku. Vojenské ambice Číny jsou defensivní, zdůraznil Čchi Ťien-kuo.
Přestavba 300 metrů dlouhé lodi je součástí plánu Číny na vybudování flotily, která může podpořit její mocenské postavení v Asii. Region je protkaný frekventovanými námořními trasami, ale je dějištěm i palčivých teritoriálních sporů.
Čínská letadlová loď
Jakmile se letadlová loď vrátí z testovací plavby, bude podrobena dalším zkouškám. Čína zároveň staví dvě vlastní letadlové lodi.
Podle čínského admirála Jin Čua se jeho země snaží vybudovat vlastní letadlovou flotilu. Admirál ovšem zdůraznil, že včetně přípravy tisíců členů posádek, pilotů a dalšího personálu jde o velmi složitý a dlouhý úkol.
Čínská letadlová loď
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist