Asistent generálního náčelníka Čchi Ťien-kuo už v červnu prohlašoval, že "všechny velké země světa mají své letadlové lodě". Že je to "symbol velkého národa". Nyní po dvou měsících na moře vyplula první letadlová loď Číny.

Plavidlo, které Čína zakoupila ještě jako Vargaj od Ukrajiny, se vydalo na zkušební plavbu ve středu z přístavu Ta-lien. Právě tam bylo i poslední měsíce ukrýváno před zraky světa, zatímco podstupoval modernizací, uvádí agentura Sin-chua.

Přestavbu sovětské lodi Čína oficiálně přiznala před dvěma týdny. Zakoupila ji ale už před třinácti lety.

I když bude nyní křižovat sporné vody, na které si dělá nárok Vietnam, Japonsko i Filipíny, jejím poselstvím bude prý jen sloužit výzkumu a výcviku. Vojenské ambice Číny jsou defensivní, zdůraznil Čchi Ťien-kuo.

Přestavba 300 metrů dlouhé lodi je součástí plánu Číny na vybudování flotily, která může podpořit její mocenské postavení v Asii. Region je protkaný frekventovanými námořními trasami, ale je dějištěm i palčivých teritoriálních sporů.

Čínská letadlová loď

Jakmile se letadlová loď vrátí z testovací plavby, bude podrobena dalším zkouškám. Čína zároveň staví dvě vlastní letadlové lodi.

Podle čínského admirála Jin Čua se jeho země snaží vybudovat vlastní letadlovou flotilu. Admirál ovšem zdůraznil, že včetně přípravy tisíců členů posádek, pilotů a dalšího personálu jde o velmi složitý a dlouhý úkol.

Čínská letadlová loď