Američan Sanford Wallace, označovaný za "krále spamu", byl obviněn z rozeslání 27 milionů nevyžádaných e-mailů uživatelům sociální sítě Facebook. Třiačtyřicetiletý muž se dnes vydal policii, u soudu mu hrozí až 13 let vězení, uvedla agentura Reuters.

Wallace vytvořil počítačový program, který obešel bezpečnostní opatření Facebooku a rozesílal uživatelům sítě požadavek na vložení e-mailové adresy a přístupového hesla k poště. Ti, kdo údaje vyplnili, byli přesměrováni na stránku s reklamami, která byla zdrojem Wallacova příjmu. Program zároveň vykradl adresář postižených a začal rozesílat spamy jim i jejich známým.

Od listopadu 2008 do března 2009 Wallace takto vykradl schránky 500 000 uživatelů Facebooku. Celkem za tu dobu rozeslal 27 milionů nevyžádaných e-mailů.

Wallace byl obviněn z podvodu a z poškození chráněných počítačů, za což mu hrozí až 13 let vězení. Po zadržení prohlásil, že se necítí být vinen.

Kromě trestněprávní roviny sporu se s Wallacem soudí i Facebook. Společnost muže zažalovala už v roce 2009 a soud jí v občanskoprávním sporu přiznal nárok na odškodné ve výši 711 milionů dolarů (12 miliard korun). Nyní zástupci Facebooku prohlásili, že budou po Wallacovi odškodné soudně vymáhat.