Ruská média píší o novele takzvaného náhubkového zákona, která začala platit 1. srpna. Česká média tak mohou zveřejňovat informace z odposlechů, pokud to je ve veřejném zájmu, například informace o korupce nebo trestné činnosti veřejných činitelů.
"Českým novinářům dovolili odposlouchávat v zájmu obecného blaha," zdůraznil v titulku list Kommersant. Novelu náhubkového zákona dávají do souvislosti se skandálem ohledně telefonních odposlechů v britském bulváru News of the World mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
Na pozadí britského skandálu, který otřásl médii celého světa, zní prý tato novinka senzačně, podotkl Kommersant a připomněl, že skandál vedl k demisi šéfa Scotland Yardu, uzavření nedělníku s téměř dvousetletou historií a ostré kritice vlády Davida Camerona.
"V současném Česku si média, především tištěná, nikdy nijak zvlášť nevybírala v prostředcích, jak získat informace, a vždy bedlivě sledovala počínání funkcionářů," píše dále Kommersant. Jako příklad uvedl, že díky vyšetřování deníku Mladá fronta Dnes byl nucen s ostudou odstoupit z funkce nejmladší premiér v českých dějinách Stanislav Gross, když nedokázal vysvětlit, jak získal peníze na koupi bytu.
V dubnu 2009 začal platit takzvaný náhubkový zákon, který za zveřejnění odposlechů hrozil novinářům pokutou až pět milionů korun a až pětiletým vězením.
Zpřísnění Topolánka nespasilo
"Zpřísnění prosadila tehdejší vláda Mirka Topolánka, která se tak snažila zabránit zveřejnění kompromitujících materiálů na vicepremiéra a vůdce křesťanských demokratů Jiřího Čunka. Čunek byl obviňován z korupce, ale díky vměšování vysoce postavených úředníků zůstal na svobodě a hlavně ve funkci. Ale zpřísnění zákona samého premiéra Topolánka nespasilo," poznamenal Kommersant o "potupném" odchodu premiéra z funkce v květnu 2009.
Na závěr list dodal, že po téměř po dvou letech se českým médiím vrací i právo znovu využívat odposlechy.
Hospodářský list Vedomosti sice připouští, že zmírnění tzv. náhubkového zákona přichází na pozadí britského skandálu, ale nikterak s ním nesouvisí.
Obětí se stávají nejmenší
"Nová norma je následek vnitropolitického boje na několika úrovních," usoudil deník a upozornil, že obětí zveřejňování odposlechů se často stává nejmenší vládní strana Věci veřejné.
Citoval také názory, že novela jen málo zvýší počet odhalení, ale existuje nebezpečí, že policie bude manipulovat veřejností tím, že část informací předá médiím a část utají. Podle ruského experta Alexeje Simonova by v Rusku o podobném zákonu bylo možné uvažovat až poté, co by důvěra v ruskou policii dosáhla české úrovně.
Podle mluvčího ruského ministerstva vnitra Olega Jelnikova lze za zveřejnění odposlechu souvisejícího s trestním vyšetřováním v Rusku novináře stíhat, podobně jako policisty za jejich prodej, ale v praxi se tak neděje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist