Bylo to ohavné, ale nutné. Tak hájí svůj vražedný plán dvaatřicetiletý norský zabiják Anders Behring Breivik, po jehož pátečním řádění zůstalo 93 mrtvých.

Norsko je v šoku a vzpamatovává se z řádění ultrapravicového radikála, který se přiznal jak k pumovému útoku na vládní budovy v hlavním městě Oslu, tak k následné střelbě na ostrově Utöya, kde automatickou zbraní chladnokrevně postřílel necelou stovku teenagerů.

Jejich totožnost zatím úřady nezveřejnily. Není tak jasné, zda výhradně o občany Norského království.

"Takové statistiky nemáme dosud k dispozici. Tisk přináší nejrůznější zprávy a postřehy, nicméně na relevantní závěry si budeme muset ještě počkat. To proto, aby zbylo co nejméně domněnek," řekl v on-line rozhovoru pro server IHNED.cz Luboš Nový, český velvyslanec v norském hlavním městě Oslo. Luboš Nový, český velvyslanec v Norsku

Čtenáři se jej ptali i na úroveň norské policie, které trvalo zhruba hodinu a půl, než útočníka zadržela. Nový však odmítl zásah policejního komanda komentovat.

"Nepřísluší mi hodnotit práci zdejších policistů," napsal. V odpovědi však zároveň uvedl, že norská policie se těší dobré pověsti: "Kdybych měl uvést konkrétní poznatek, pak například vynutitelnost v případě pokut za porušení dopravních předpisů je v Norsku téměř stoprocentní."

Otázky a odpovědi českého velvyslance v Norsku Luboše Nového najdete níže.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se