Zadržený někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić už je v Haagu. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ho zde bude soudit kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů v Chorvatsku během válečných konfliktů v 90. letech.

Jak uvedla srbská ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová, do Nizozemska ho přepravilo speciální letadlo. "Mohu vás informovat, že příkaz k vydání Hadžiče k ICTY jsem podepsala dnes ráno," uvedla srbská ministryně na krátké tiskové konferenci.

První stání bylo stanoveno na pondělí. Hadžić se bude moci vyslovit, zda se cítí, nebo necítí vinen. Bude-li si to přát, dostane třicetidenní lhůtu, po jejímž uplynutí mu bude otázka ohledně viny či neviny položena znovu. Pokud by přiznal vinu ve všech bodech obžaloby, nekonal by se žádný proces a soud by pouze vynesl rozsudek.

Před odletem se u Hadžiče střídaly návštěvy

Hadžić dostal ráno před odletem povolení navštívit svou vážně nemocnou matku žijící v Novém Sadu. Převezla ho tam kolona policejních vozů. Kolem poledne pak kolona odjela z Nového Sadu přímo na bělehradské letiště, kde Hadžić s eskortou přestoupil do čekajícího letounu, jenž vzápětí odstartoval.

Ještě před odjezdem měl Hadžić ve věznici několik návštěv. Znovu k němu zašla jeho sestra, pak se sešel se svou bývalou milenkou, s níž má nemanželskou dceru. Žena při odchodu z věznice médiím řekla, že Hadžiče do dneška sedm let neviděla. Zadrženého navštívili také advokáti.

S manželkou Živkou a synem se Hadžić viděl už ve čtvrtek. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nevyužívat všech "brzdících" právních prostředků a podepsal souhlas s převozem k ICTY.

Hadžić, který je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých ze zločinů spáchaných v 90. letech během válečných konfliktů provázejících rozpad někdejší jugoslávské federace, byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku.

Bývalý předák chorvatských Srbů je v Haagu obžalován ze zločinů proti lidskosti kvůli vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist