Zadržený někdejší vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić už je v Haagu. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ho zde bude soudit kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů v Chorvatsku během válečných konfliktů v 90. letech.

Jak uvedla srbská ministryně spravedlnosti Snežana Malovičová, do Nizozemska ho přepravilo speciální letadlo. "Mohu vás informovat, že příkaz k vydání Hadžiče k ICTY jsem podepsala dnes ráno," uvedla srbská ministryně na krátké tiskové konferenci.

První stání bylo stanoveno na pondělí. Hadžić se bude moci vyslovit, zda se cítí, nebo necítí vinen. Bude-li si to přát, dostane třicetidenní lhůtu, po jejímž uplynutí mu bude otázka ohledně viny či neviny položena znovu. Pokud by přiznal vinu ve všech bodech obžaloby, nekonal by se žádný proces a soud by pouze vynesl rozsudek.

Před odletem se u Hadžiče střídaly návštěvy

Hadžić dostal ráno před odletem povolení navštívit svou vážně nemocnou matku žijící v Novém Sadu. Převezla ho tam kolona policejních vozů. Kolem poledne pak kolona odjela z Nového Sadu přímo na bělehradské letiště, kde Hadžić s eskortou přestoupil do čekajícího letounu, jenž vzápětí odstartoval.

Ještě před odjezdem měl Hadžić ve věznici několik návštěv. Znovu k němu zašla jeho sestra, pak se sešel se svou bývalou milenkou, s níž má nemanželskou dceru. Žena při odchodu z věznice médiím řekla, že Hadžiče do dneška sedm let neviděla. Zadrženého navštívili také advokáti.

S manželkou Živkou a synem se Hadžić viděl už ve čtvrtek. Setkání se všemi blízkými, s nimiž se setkat chtěl, mu justice umožnila jako určitou benevolenci za to, že se rozhodl nevyužívat všech "brzdících" právních prostředků a podepsal souhlas s převozem k ICTY.

Hadžić, který je poslední z mezinárodně hledaných osob podezřelých ze zločinů spáchaných v 90. letech během válečných konfliktů provázejících rozpad někdejší jugoslávské federace, byl zadržen ve středu v pohoří Fruška Gora u Nového Sadu v severním Srbsku.

Bývalý předák chorvatských Srbů je v Haagu obžalován ze zločinů proti lidskosti kvůli vyhánění Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).

Související