Třicetiletá éra raketoplánů je definitivně u konce. Přesně v 5:56 tamního času, tedy ještě před východem Slunce (v 11:56 SELČ), se vrátil ze své poslední vesmírné mise Atlantis. Posádka během celého přistávacího manévru hlásila ideální podmínky.
"Vesmírné raketoplány změnily způsob, jakým se díváme na svět a vesmír," prohlásil krátce po přistání, ještě ale v kokpitu, kapitán Atlantisu Chris Ferguson.
S raketoplánem na pozadí poté novinářům řekl, že létání do vesmíru je velký sen a "on, stejně jako jeho tři kolegové, je hrdý, že se mohl toho všeho účastnit".
Na přistání posledního raketoplánu se můžete podívat ZDE
Dlouhé desítky minut se čekalo na vystoupení posádky z posledního raketoplánu v historii. Stroj nejdříve obklopili odborníci a konstrukční inženýři a technici, kteří Atlantis kontrolovali.
Asi hodinu po přistání kontrolní středisko Houston oznámilo, že vesmírný program je definitivně u konce. Až poté doprovodné "vozidlo" vyzvedlo z Atlantisu astronauty a po krátké kontrole jejich zdravotního stavu je tým propustil mezi jejich spolupracovníky, kteří už čekali na ranveji.
Návrat s odpadky
Raketoplán Atlantis se čtyřmi astronauty na palubě se na Kennedyho vesmírném středisku vrátil z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam dopravil zásoby na celý rok a naopak naložil na zpáteční cestu odpad a nepotřebný materiál.
Celkově 135. mise raketoplánu byla zároveň tou poslední. Atlantis se tak stane už jen muzejním exponátem stejně jako raketoplány Discovery a Endeavour. Dnešní přistání prostřednictvím NASA TV sleduje několik desítek tisíc lidí z celého světa a s blížícím se přistáním jejich počet stoupal.
Jak vypadala poslední cesta raketoplánu Atlantis? Podívejte se na naši animaci v záložce Infografika
Raketoplány během své éry na oběžnou dráhu dopravily na 180 družic včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu a v posledních více než 12 letech se zásadním způsobem podílely na výstavbě ISS, k níž uskutečnily 37 letů. O dva raketoplány, Challenger a Columbia, NASA přišla při tragických neštěstích.
Spojené státy dneškem ukončily program raketoplánů kvůli příliš vysokým nákladům. V nejbližších letech budou americké astronauty na oběžnou dráhu dopravovat ruské lodě Sojuz, než zhruba do pěti let poskytnou nová plavidla soukromé společnosti.
Poslední přistání amerického raketoplánu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist