Počet potvrzených úmrtí v důsledku nehody ruské výletní lodi Bulgarija, která se v neděli potopila v řece Volze, dosáhl podle ministerstva pro mimořádné situace stovky. "K dnešnímu ránu počet mrtvých dosáhl 100 lidí," uvedl mluvčí ministerstva.

Bilance stále není konečná, potápěči pokračují v pátrání po nezvěstných, jejichž počet se odhaduje i na více než dvě desítky. Výletní loď, postavená v roce 1955 v bývalém Československu, se v neděli potopila nedaleko Kazaně, správního střediska Tatarstánu. Neštěstí, největší svého druhu za posledního čtvrt století, přežilo jen 79 lidí.

Údaje o počtu lidí na palubě se stále rozcházejí a sahají od 192 po 208 lidí. Ze seznamů je ale podle záchranářů již zřejmé, že oběťmi neštěstí se staly především ženy a děti a nejvíce přežilo mužů. Zatím úřady oficiálně potvrdily smrt 63 žen, 19 mužů a 18 dětí. Mezi zachráněnými je jen 11 dětí, 29 žen a 39 mužů.

Zachránilo se ale 23 z 35 členů posádky. Část lodi stále ještě nebyla prozkoumána. Po pohřešovaných se nyní pátrá i desítky kilometrů daleko po proudu. Tragédie se pro mnohé stala i symbolem lhostejnosti k lidským životům a také korupce, která v neštěstí mohla sehrát svou roli.

Vyšetřovatelé již v úterý, na ruské poměry podle tisku s nezvyklou rychlostí, zatkli první údajné spoluviníky tragédie: inspektora, který loď schválil do provozu, a ředitelku společnosti, která loď měla pronajatou. Hrozí jim až deset let vězení.

 

 

Podle listu Kommersant se ovšem zatčená ředitelka zdá být spíše jen prodavačkou zájezdů plnící pokyny svého nejmenovaného šéfa. Ruská média se pozastavují nad tím, že obviněn nebyl majitel lodi, podnikatel z Permu Michail Antonov. "Za smrt cestujících neseme pouze morální, nikoli právní odpovědnost," tvrdí ředitel Antonovovy firmy.

Mladý kapitán lodi Arabella, která zachránila drtivou většinu trosečníků, se mezitím zastal kapitána jedné ze dvou dalších lodí, které podle vyšetřovatelů propluly okolo místo neštěstí bez poskytnutí pomoci. Šlo prý o dohodnutý postup.

Neobviňujte ho, byli jsme prostě rychlejší

"Uvědomil jsem si, že to uděláme rychleji. Všechny trosečníky jsme vytáhli z vody velice rychle, zatímco on by nestačil za tu dobu ani spustit záchranné čluny," řekl televizi kapitán Roman Lizalin (30). Podle něj by kolem plující remorkér s nákladním člunem na místě neštěstí jen překážely.

Lizalin se mezitím stal lidovým hrdinou, kterému na internetu skládají lidé hold: "Ať Roman ví, že jsme na něj pyšní," uvedl jeden z obdivovatelů. "Hluboce se klaním kapitáne. Ještě žijí v naší zemi hrdinové. Jste chlapík," dodal další. "Polovina žen v zemi sní o tom, aby měla takového manžela, jako je Roman. Druhá půlka se už vdala," napsala jedna z obdivovatelek.

Zatím však Arabelle poděkoval jen premiér Tatarstánu. Sám kapitán však v rozhovorech hlavně chválí svou posádku a připouští, že sám byl šokován "děsivým obrazem" na místě neštěstí, kde uprostřed trosek pluly záchranné vory. Obviněným kapitánům lodí, které trosečníkům nepomohly, hrozí až dva roky vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist