Maďarský parlament schválil změnu mediálního zákona, podle níž novináři nebudou muset uvádět své zdroje. Jak informovala agentura AFP, úprava nově stanoví, že zveřejnění zdroje může požadovat jen soud nebo vyšetřovací orgán v případech souvisejících s bezpečností a veřejným pořádkem, a nikoli úřad pro kontrolu médií.

Kontroverzní zákon poznamenal začátek maďarského předsednictví v EU v lednu tohoto roku, když byly jeho části kritizovány za zavádění cenzury.

Nově bude moci Rada pro média, která je výkonným orgánem úřadu pro kontrolu maďarských médií, stanovovat počet televizních orgánů a rádií, které budou moci vysílat. Orgán nicméně tvoří lidé blízcí vládní straně Fidesz, jak napsala AFP. Rozhlas a televize by měly rovněž věnovat 35 procent programu maďarské produkci.

Parlament dále rozhodl, že pokuty za porušení zákona, které úřad vymáhá, představují veřejný příjem a mohou být v případě nezaplacení důvodem pro zabavení majetku mediálních společností.

 

 

Maďarské předsednictví v první polovině roku od počátku provázela polemika o mediálním zákonu, který musela Budapešť na nátlak Evropské komise upravit. Komise kritizovala zejména tři problematické části zákona - registraci všech médií včetně webových služeb, otázky takzvaného vyváženého zpravodajství a účinnost pro média se sídlem v jiných členských zemích EU.

Po sérii národní i mezinárodní kritiky byl zákon pozměněn tak, aby více odpovídal evropským zvyklostem. Dosavadní změny však jeho odpůrci stále považují za nedostatečné, neboť některé nekonkrétní formulace paragrafů mohou sloužit k cenzuře protivládních hlasů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist