Představitelé vlád Slovenska, Česka, Maďarska a Polska se na čtvrteční schůzce v Bratislavě shodli, že státy visegrádské čtyřky (V4) v uplynulé době zintenzivnily spolupráci a vzájemnou kooperaci pokládají za důležitou i při řešení důležitých témat na půdě Evropské unie.

Česko, které od Slovenska přebírá předsednictví ve V4, zastupoval na jednání šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

"Náš zájem a cíl je společný - nabízet řešení, která pomohou a stabilizují situaci v Evropě," prohlásila slovenská premiérka Iveta Radičová.

Vyzvedla zejména společná jednání zástupců V4 před summity EU nebo dřívější shodu středoevropských zemí na propojení energetických sítí.

Spolupráci v oblasti energetiky prosazuje zejména Slovensko, které bylo donedávna plně odkázáno na dodávky ropy a zemního plynu z Ruska. "Diverzifikace je cesta k větší míře svobody a nezávislosti," poznamenala hostitelka schůzky.

Maďarské předsednictví EU

Země V4 by prý na předložení svých návrhů v EU mohly využít toho, že unijní předsednictví převezme od 1. července Polsko. Končící půlroční maďarské předsednictví v EU poznamenala mezinárodní kritika nového maďarského mediálního zákona.

"Je to jedinečná příležitost, že Polsko přebírá po Maďarsku předsednictví v Evropské unii. Tady můžeme opravdu spolupracovat a to je vynikající výhled do příští doby," uvedl Schwarzenberg.

Dvacáté výročí vzniku V4

Visegrádská skupina v letošním roce oslavila 20. výročí svého vzniku. Základy nynější V4 položila deklarace, kterou 15. února 1991 v severomaďarském Visegrádu podepsali prezidenti Československa, Polska a Maďarska.

Česko, které po Slovensku stane v čela V4, chce uvnitř seskupení prosazovat například debatu o příštím rozpočtu EU či otázky společné energetické politiky.

Přizván moldavský premiér

"Jako Česká republika jsme zastánci velice úsporného rozpočtu Evropské unie. Konec konců je to rozpočet, který musíme všichni spolu zaplatit," dodal Schwarzenberg, jenž na schůzce zastupoval premiéra Petra Nečase.

Ten svou účast na setkání premiérů V4 při příležitosti závěru slovenského předsednictví odvolal kvůli stávce v české dopravě. Za důležitý označil šéf české diplomacie projekt Východního partnerství, v němž je sdružena šestice postsovětských republik včetně Moldavska. Už na bratislavskou schůzku představitelů vlád V4 byl pozván moldavský premiér Vlad Filat.

Schwarzenberg rovněž navrhl, aby státy V4 založily společné analytické skupiny.

Němcová převzala předsednictví

Předsedkyně Poslanecké sněmovny ve čtvrtek převzala z rukou předsedy Slovenské národní rady Richarda Sulíka předsednictví Visegrádské skupině pro Českou republiku. Slovensko své předsednictví skončí 30. června 2011. česko bude V4 předsedat od 1. července 2011 do 30. června 2012.

„Jsme země, které spojuje historická zkušenost, kulturní blízkost i společné zájmy. Naše hlasy spojené v jeden silný bude při prosazování těchto zájmů na mezinárodním poli  lépe slyšet. V tom především vidím smysl vzájemné spolupráce v rámci V4,“ komentovala událost Miroslava Němcová.

V praxi jde především o společný postup při vyjednávání v rámci EU, realizaci konkrétních projektů, pravidelné konzultace a posilování vztahů mezi občany visegrádských zemí.