Epidemie zmutované střevní bakterie EHEC zabila už 43 lidí, z toho 42 v Německu. Oznámil to ve čtvrtek německý Institut Roberta Kocha. Jedinou obětí mimo Německo zůstává dříve zemřelá švédská pacientka. Dosud se hovořilo dohromady o 40 mrtvých.

Bakterií, jejímž zdrojem je podle všeho farma na pěstování klíčků a výhonků v severním Německu, se podle čtvrtečního sdělení Světové zdravotnické organizace (WHO) infikovalo 3800 lidí z 16 zemí. Z toho 850 pacientů má nebezpečnou variantu způsobující selhání ledvin.

Nemoc se už nešíří tak živelně jako v uplynulých dnech, ale za víkend bylo identifikováno 86 nových případů. Počet nových případů nákazy soustavně klesá od 22. května.

Za zdroj nákazy je považována jistá farma na pěstování klíčků a výhonků v Dolním Sasku, absolutní jistota však stále chybí. Ani sobotní poplach, že bakterie EHEC agresivního kmene O104:H4 byly zjištěny v jistém frankfurtském potoce na západě Německa, nedovedl zatím zdravotníky dál. Ukázalo se, že se do potoka dostaly přes čistírnu odpadních vod, kam přišly kanalizací ze záchodů používaných osobami nakaženými infekcí.

"Mnoho lidí v současnosti vylučuje z těla tyto nebezpečné bakterie," řekla DPA profesorka Helge Karchová z univerzitní kliniky v Münsteru. Přes fekálie se pak bakterie dostává do životního prostředí, v němž může přežívat poměrně dlouho díky tomu, že tvoří šlemovitou vrstvu, na niž má okolí minimální vliv, dodala vědkyně.