Zahraniční média přijímají s nedůvěrou tvrzení libyjského vedení o tom, že v neděli časně ráno zahynulo asi sedm civilistů při útocích NATO ve východní části libyjské metropole Tripolisu.

Světové redakce jsou opatrné i přesto, že o obětech náletu informovala agentura Reuters, podle níž libyjská vláda zavezla novináře do obytné oblasti ve čtvrti Arada, aby mohli reportéři vidět, jak jsou z rozvalin poničené budovy vynášena lidská těla.

V minulosti už se totiž stalo, že při jedné příležitosti předvedli libyjští činitelé zraněné dítě jako oběť náletu, avšak lékaři posléze novinářům sdělili, že děcko bylo zraněno při silniční nehodě.

Když v neděli přijeli novináři k budově poničené náletem, stavení podle Reuters budilo dojem, že bylo ve výstavbě a převážně prázdné.

Nešlo ověřit, zda těla pocházejí z poničené stavby

V místní nemocnici mohli novináři spatřit další údajné oběti bombardování - tři těla včetně jednoho dítěte. Jedno z těl bylo pokryto sutinami a prachem. Nemohli však nijak ověřit, že jde skutečně o těla z poničeného objektu.

 

"Zamýšleným a záměrným cílem byly domy civilistů," řekl žurnalistům náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Kaim. "Je to další ukázka brutality Západu," dodal.

Podle mluvčího NATO aliance bere velmi vážně jakékoliv civilní ztráty a bude se snažit zjistit, jestli mrtví byli oběťmi její munice.

"NATO bude velice líto, pokud vyšetření této záležitosti ukáže, že na vině byla jeho zbraň," zdůraznil mluvčí NATO Mike Bracken.

"Ale podívejte se na náš záznam během operace za tři měsíce a použití přesně zamířených zbraní, abychom předešli civilním ztrátám," dodal.

Mluvčí NATO: Jde o propagandu režimu

Mluvčí bruselské centrály NATO Oana Lungescuová v sobotu poukázala na to, že aliance denně zachraňuje bezpočet životů a že údery provádí s nejvyšší přesností, aby zabránila civilním ztrátám. Oběti mezi civilisty, které Tripolis zmiňuje, jsou tak podle ní jen čistou propagandou režimu.

 

Mluvčí zároveň obvinila Muammara Kaddáfího a jeho režim, že "systematicky a brutálně útočí na libyjský lid". Vládní jednotky ostřelují města, zaminovávají přístavy a používají mešity a dětská hřiště jako štíty, dodala.

Pokud se prokáže, že zmíněné oběti má na svědomí NATO, byl by to první takový přiznaný případ v několikaměsíční operaci. Podle Reuters by mohl oslabit odhodlání některých zemí v alianci.

NATO provádí nálety v Libyi se striktním cílem chránit civilní obyvatelstvo před útoky Kaddáfího sil. Mezi členy aliance ale vzniká napětí spolu s tím, jak se mise protahuje oproti původním předpokladům.

Související