Americké námořnictvo zastavilo severokorejské plavidlo s ilegálním nákladem součástek pro rakety, jenž byl určen Barmě. Severokorejská nákladní loď byla donucena vrátit se do své země.

Ämeričané loď zastavili na moři a několik dní trvala diplomatická jednání, do nichž byly zapojeny jak USA, tak i několik asijských zemí, napsal list The New York Times.

OSN vyhlásila sankce proti Severní Koreji poté, co komunistický režim provedl v letech 2006 a 2009 jaderné pokusy. Sankce zahrnují zákaz pro KLDR obchodovat s jadernými a raketovými technologiemi. A rezoluce z loňského roku povoluje členským státům provádět inspekce severokorejského nákladu přepravovaného po moři, vzduchem i po zemi.

Podle listu americký torpédoborec McCampbell zastavil loď M/V Light jižně od čínské Šanghaje před téměř třemi týdny. Plavidlo bylo cílem sledování už nějakou dobu, protože bylo v podezření, že již dříve přepravovalo nedovolené náklady.

Severokorejská posádka odmítla povolit vstup na palubu, ale USA dovolení k inspekci jejího nákladu nakonec dostaly od Belize, pod jehož vlajkou loď plula.

Podle dokumentů ze serveru WikiLeaks vojenský režim v Barmě usiluje o získání jaderných zbraní a spolupracuje při tom s Pchjongjangem. Junta to samozřejmě popírá.

Sankce neplatí jen pro stalinistickou Koreu. Především Evropská unie a Spojené státy uvalily podobná opatření i na barmský vojenský režim.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist