Moskva s budováním protiraketového štítu proti Íránu nesouhlasí. Křižník Monterey má na palubě protiraketové zbraně, které chce Pentagon v případě ohrožení zařadit do obranného systému proti íránským raketám, tvrdí Kreml. "Pokud jde o pouhou 'návštěvu' v této citlivé oblasti Evropy, proč bylo pro ni vybráno plavidlo právě s touto výzbrojí?" ptá se ministerstvo v prohlášení. Rusko bude napříště podobné akce považovat za ohrožení své vlastní bezpečnosti, dodává.

Akce proti pirátům

Moskva má dlouhodobé výhrady proti systému protiraketové obrany, který chce vláda prezidenta Baracka Obamy rozmístit v jihovýchodní Evropě. Ruská armáda se obává, že systém může snížit úroveň jejího jaderného odstrašení. Státy NATO sice přizvaly Moskvu k účasti na budování protiraketového štítu, představy obou stran o jeho podobě a fungování se ale zatím podstatně liší.

Válečné lodě Monterey mají bohatou historii. První loď tohoto jména vyplula na oceán v roce 1863. Současná bojová loď Monterey je v provozu od června 1990 a je šestnáctým americkým křižníkem nesoucím toto jméno. Je vybavena radarem SPY - 1B a raketami SM-2. Křižník je také konsturován tak, aby z něj mohly vzlétnout dva vrtulníky LAMPS MK III.

Mezinárodní manévry Sea Breeze 2011 byly oficiálně zahájeny v Oděse. Zaměřeny jsou zejména na nácvik akcí proti pirátským lodím a na součinnost při záchranných operacích v mezinárodních vodách. Cvičení se účastní 20 námořních lodí a 1600 vojáků z 12 států, mezi nimiž jsou i čtyři státy bývalého SSSR. Kromě Ukrajiny jsou to Ázerbájdžán, Gruzie a Moldavsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist