Moskva s budováním protiraketového štítu proti Íránu nesouhlasí. Křižník Monterey má na palubě protiraketové zbraně, které chce Pentagon v případě ohrožení zařadit do obranného systému proti íránským raketám, tvrdí Kreml. "Pokud jde o pouhou 'návštěvu' v této citlivé oblasti Evropy, proč bylo pro ni vybráno plavidlo právě s touto výzbrojí?" ptá se ministerstvo v prohlášení. Rusko bude napříště podobné akce považovat za ohrožení své vlastní bezpečnosti, dodává.
Akce proti pirátům
Moskva má dlouhodobé výhrady proti systému protiraketové obrany, který chce vláda prezidenta Baracka Obamy rozmístit v jihovýchodní Evropě. Ruská armáda se obává, že systém může snížit úroveň jejího jaderného odstrašení. Státy NATO sice přizvaly Moskvu k účasti na budování protiraketového štítu, představy obou stran o jeho podobě a fungování se ale zatím podstatně liší.
Válečné lodě Monterey mají bohatou historii. První loď tohoto jména vyplula na oceán v roce 1863. Současná bojová loď Monterey je v provozu od června 1990 a je šestnáctým americkým křižníkem nesoucím toto jméno. Je vybavena radarem SPY - 1B a raketami SM-2. Křižník je také konsturován tak, aby z něj mohly vzlétnout dva vrtulníky LAMPS MK III.
Mezinárodní manévry Sea Breeze 2011 byly oficiálně zahájeny v Oděse. Zaměřeny jsou zejména na nácvik akcí proti pirátským lodím a na součinnost při záchranných operacích v mezinárodních vodách. Cvičení se účastní 20 námořních lodí a 1600 vojáků z 12 států, mezi nimiž jsou i čtyři státy bývalého SSSR. Kromě Ukrajiny jsou to Ázerbájdžán, Gruzie a Moldavsko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist