Bezpečnostní složky na Slovensku získaly informace o možné chystané vraždě slovenského ministra vnitra Daniela Lipšice. Motivem by prý mohly být politické důvody. S odvoláním na nejmenovaný zdroj deníku Nový Čas to v pátek napsal server cas.sk, podle něhož má ministr posílenou ochranu. Zpřísnění bezpečnostních opatření potvrdil mluvčí ministerstva Gábor Grendel, ale o důvodech podle serveru odmítl spekulovat.

"O posílení ochrany ministra vnitra rozhodl ředitel Úřadu na ochranu ústavních činitelů a diplomatických misí," citoval cas.sk mluvčího ministerstva. Opatření se vždy přizpůsobují aktuální situaci, řekl Grendel na otázku, zda jsou důvodem operativní informace o přípravě ministrovy likvidace, které získala policie.

Za normálních okolností se podle serveru o bezpečnost ministra starají dva strážci, kteří ho doprovázejí mimo jiné na jednání vlády. Nyní se prý v okolí jeho domu pohybuje množství policistů v uniformě i v civilním oblečení a jeho odchod do práce podle serveru ve čtvrtek připomínal policejní manévry.

Lipšic je místopředsedou vládního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH). Ve vládě někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy dříve působil na postu ministra spravedlnosti. Zasadil se o přísnější tresty pro recidivisty podle zásady třikrát a dost, o zpřísnění trestů za korupci nebo o zřízení speciální prokuratury a speciálního soudu, které mají v kompetenci hlavně korupci a organizovaný zločin. Demisi podal v roce 2006 kvůli sporu Slovenska s Vatikánem o takzvané výhradě svědomí, která by lidem umožnila vzdát se některých činností s odvoláním na zásady své víry.

Související