Libyjského vůdce po sérii útoků spojenecké armády na libyjskou metropoli Tripolis, opustil další z jeho nejbližších. Z důležitého resortu, pod který spadá veškerá těžba ropy v Libyi, uprchl ministr Šukrí Ghaním.
Prý se přidal na stranu povstalců, uvedl podle televize Al-Arabíja nejmenovaný zdroj z přechodné vlády rebelů. Jeho přítomnost v Tunisku v úterý agentuře AP potvrdil tamější vládní činitel.
Šukrí Ghaním byl šéfem libyjské státní ropné společnosti NOC a jako ministr zastupoval svou zemi na summitech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Do Tuniska prý uprchl poblíž hraničního přechodu Rás Džadír, kde se od počátku protivládních demonstrací shromažďovaly desítky tisíc uprchlíků.
Zdroje agentury AFP uvedly, že se nachází v hotelu na tuniském ostrově Džerba a tuniské úřady zatím nekontaktoval. Mluvčí libyjské vlády Músá Ibráhím v pondělí v noci zprávy o ministrově dezerci popřel.
Jednotky NATO mezitím stále pokračují v bombardování vojenských cílů plukovníka Kaddáfího. Britské letouny Tornado a střely Tomahawk vypálené z ponorky v pondělí v noci zasáhly budovu, ve které sídlí libyjská zpravodajská služba. Další úspěšný útok velitelé vedly na výcvikovou základnu Kaddáfího ochranky, informovalo britské ministerstvo obrany.
Libyjský ministr zahraničí prchl do Británie, imunitu ale nezískal - čtěte ZDE
Vydejte zatykač na Kaddáfího a jeho syna, žádá žalobce Mezinárodní tribunál - čtěte ZDE
Kaddáfí opět útočí na Misurátu. Při bojích zemřeli dva novináři - čtěte ZDE
Zasaženy byly také budovy v centru Tripolisu. Podle libyjské vlády v nich sídlil úřad pro vnitřní bezpečnost a protikorupční úřad a byly tam uchovávány dokumenty o korupčních aférách někdejších Kaddáfího sympatizantů, kteří zběhli. Jak uvedl Ibrahím, aliance byla oklamána, aby složky zničila.
Vedení libyjského odboje se k jeho tvrzení zatím nevyjádřilo. NATO v úterním ohlášení uvedlo, že alianční letouny za posledních 24 hodin zasáhly tripolská velitelská, kontrolní střediska a radarový systém v okolí metropole, píše server CNN. Nejméně čtyři rakety Grad pak podle výpovědi reportéra Reuters dopadly na tuniské území v hraniční oblasti u přechodu Dhiba, kde povstalci a Kaddáfího jednotky proti sobě několik týdnů bojují.
Zahraniční reportéři jdou před soud
Vládní mluvčí dále řekl, že Libye ještě v úterý postaví před soud čtyři reportéry zadržené před několika týdny. Mezi nimi jsou prý dva Američané a jeden Španěl. Podle Ibráhíma jim soudce zřejmě uloží pokutu a pak by je měl propustit.Reuters připomíná, že v Libyi jsou pohřešováni fotoreportér pracující pro bostonskou agenturu GlobalPost, reportérka kryjící události mimo jiné pro USA Today a španělský fotograf. Zadrženi byli 5. dubna.
Severoatlantická aliance také oznámila zintenzivnění psychologické války zaměřené na přesvědčování Kaddáfího jednotek, aby zastavily boje. Letouny spojenců ale začaly se shazováním letáků a vysíláním zpráv libyjským jednotkám, aby se vrátily na základny a domů. Zprávy podle prohlášení NATO zároveň radily vládním silám, aby se vzdálily od vojenských zařízení, které by mohly být cílem útoků aliance.
NATO v Libyi působí v rámci spojenecké operace posvěcené Radou bezpečnosti OSN, jejímž oficiálním cílem je ochrana civilistů, jichž asi tři čtvrtě milionu podle OSN před boji v zemi uteklo. Na Maltu a do Itálie podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky od začátku bojů z Libye dorazilo asi 14 tisíc utečenců, z toho 1669 lidí připlulo v pátek a v sobotu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist