Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podle televizní stanice CNN kvůli technickým problémům zrušil páteční start raketoplánu Endeavour. Jeho poslední mise se tak uskuteční zřejmě nejméně o 48 hodin později, uvedla stanice. Jak dlouhé zpoždění bude, ale zatím není jasné. Na páteční start se mimo jiné chystal prezident Barack Obama.
Raketoplán se měl vydat v pátek naposledy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Endeavour bude předposledním startem raketoplánu vůbec. Úplně posledním raketoplánem, který poletí do vesmíru, by měl na konci června být Atlantis.
Raketoplán měl původně odstartovat ve 21:47 SELČ. Hlavním cílem až šestnáctidenní mise je dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici magnetický spektrometr v hodnotě dvou miliard dolarů (33,5 miliardy korun). Po skončení své pětadvacáté a zároveň poslední mise zamíří do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.
Příčinou proč neodletěl byla podle NASA závada ohřívačů na jedné z napájecích jednotek Endeavouru, které mají na starost pohyb motorů a klapek raketoplánu. Ohřívače brání tomu, aby se na zařízení tvořila námraza.
Startu měla přihlížet i členka Kongresu Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu atentátník zblízka střelil do hlavy a vážně ji zranil. Americká zákonodárkyně se v posledních měsících zázračně uzdravovala, a měla se proto posledního startu Endeavouru osobně zúčastnit.
Ruský letoun přistál na ISS
Po dvoudenním letu v pátek úspěšně zakotvila u ISS ruská nákladní loď Progress. Na svém webu to oznámila americká vesmírná agentura NASA.
Loď v plně automatickém režimu zakotvila podle plánu v 16:29 SELČ u staničního modulu Pirs, který slouží k připojování ruských kosmických lodí Sojuz a Progress.
Poslední let Endeavouru: Postřelená politička drží palce manželovi - čtěte ZDE
Konec éry Discovery: Projděte se strojem, který odstartoval naposledy - čtěte ZDE
Na palubě Progressu je asi 2,6 tuny nákladu, především vody, potravin, paliva, kyslíku a zařízení pro staniční vědecké pokusy. Nechybí ani osobní pošta pro současnou posádku orbitálního komplexu.
Na ISS nyní pobývá šest astronautů. Tvoří ji Rusové Alexandr Samokuťajev a Andrej Borisenko a Američan Ronald Garan. Už z dřívějška jsou na stanici také Rus Dmitrij Kondraťjev, Ital Paolo Nespoli a Američanka Catherine Colemanová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist