Americký raketoplán Discovery se ve středu vrátil ze své poslední, devětatřicáté mise. Přistání na floridském Mysu Canaveral se uskutečnilo v plánovaném čase v 17:57 SEČ, informoval na svém webu Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Discovery se šesti astronauty, pěti muži a jednou ženou na palubě, strávil ve vesmíru třináct dní.

"Dobrá práce, skvělé přistání," ocenila pozemní kontrola astronauty pod vedením Stevena Lindseyho. "Lodi, která znovu a znovu razila cestu, říkáme: 'Sbohem, Discovery'," zaznělo také z řídícího střediska NASA.

Let Discovery byl prodloužen oproti původním plánům o dva dny. Raketoplán se v pondělí odpoutal od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a vydal se na svou vůbec poslední cestu na Zemi.

Posádka raketoplánu rozšířila Mezinárodní vesmírnou stanici o víceúčelový modul Leonardo a vnější plošinu Express Logistics Carrier. Na orbitální komplex také dopravila humanoidního robota zvaného Robonaut 2 (R2), který je vůbec prvním robotem svého typu ve vesmíru.

Raketoplán Discovery je pro NASA nejstarší a nejvíce používaným raketoplánem, který poprvé vylétl do vesmíru v roce 1984, napsal list Chicago Tribune.

Discovery na oběžnou dráhu vynesl 246 astronautů a Zemi obletěl 5830krát. Ve vesmíru strávil celkem 365 dní a nalétal 238 milionů kilometrů, což je nejvíce ze všech amerických raketoplánů.

Muzea soupeří o vysloužilé raketoplány

Po přistání zamíří Discovery do muzea. Do kterého to bude, není zatím jasné a už 21 muzejních institucí se přihlásilo, že má o tento, či o další raketoplány, které také ukončí provoz, zájem. Některá si kvůli tomu najala marketingovou firmu, jiná organizují petice.

 Oznámení, jaká muzea je získají, chystá na 12. duben během oslav 30. výročí startu prvního raketoplánu. Informoval o tom ve středu list The New York Times (NYT).

V dubnu naposledy poletí do vesmíru Endeavour a v červnu Atlantis. Poté NASA provoz těchto vesmírných plavidel po třiceti letech ukončí. Zatím NASA mlčí o tom, kam budou raketoplány umístěny. Muzea se proto předhánějí v tom, jak úřad přesvědčit, že právě u nich by měl jeden ze tří raketoplánů skončit.

Mezi uchazeči je Johnsonovo vesmírné centrum v Houstonu v Texasu, Newyorské Námořní, letecké a vesmírné muzeum Intrepid či Letecké muzeum v Seattlu ve státě Washington. 

Naopak není příliš slyšet o Národním leteckém a vesmírném muzeu v hlavním městě Washingtonu. Všeobecně se totiž očekává, že tam skončí raketoplán Discovery.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist