V arabských zemích lidé opět vyšli masově do ulic. Demonstranti se již týdny domáhají odchodu tamních vládců, změny režimu i bojují za lepší životní podmínky. V Sýrii bylo jen během pátku podle BBC zastřeleno bezpečnostními silami 60 lidí, tedy nejvíce obětí za posledních pět týdnů, kdy lidé usilují o svržení režimu prezidenta Assada.
V Jemenu protestovaly tisíce lidí. Na 3 tisíce lidí vyšlo do ulic v jihoománském městě Salála. Organizace na ochranu lidských práv vyzvaly bahrajnské vedení k ukončení razií a zatýkání v nemocnicích.
Protesty se v arabském světě konají už několik týdnů pravidelně po posledních pátečních modlitbách. Nejmasovější jsou v Jemenu a Sýrii.
Nejméně devět lidí bylo podle agentury AFP zabito v lokalitách Azrá a Hirák v provincii Dará, šest dalších na předměstí Duma u Damašku, kde se podle AP sešlo 40 tisíc lidí. Jen za poslední měsíc zemřelo během protestů v Sýrii 260 lidí.
Syřany neusmířilo to, že prezident Bašár Asad tento týden definitivně zrušil výjimečný stav a podepsal dekrety o omezení pravomocí státního bezpečnostního soudu a o záruce pokojných demonstrací. V pátek byly dějišti pochodů také Dajr az-Zaur, Kámišlí, Homs a Banijás, kde volalo po svobodě, reformách a jednotě až 10 tisíc lidí.
V jemenské metropoli Saná se tradičně vytvořily dva tábory: stoupenců prezidenta Alího Abdalláha Sáliha před jeho palácem a odpůrců, kteří demonstrovali pod heslem "Pátek poslední šance" v jiné části města, vzdálené asi dva kilometry. Protesty byly také v Táizzu na jihu země.
Lidem už reformy nestačí. Teď chtějí prezidentův odchod, říká syrský novinář - čtěte ZDE
Sýrie po 48 letech zrušila výjimečný stav. Nepokoje v zemi však pokračují - čtěte ZDE
Odpůrci žádají, aby Sálih odstoupil. Rada pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) se vložila do vyjednávání mezi prezidentem a opozicí a předala tento týden v Saná návrh na předání moci. Sálih má podle něj předat pravomoci viceprezidentovi a do 30 dnů podat demisi. V přechodném období by za něj vládl viceprezident a vláda národní jednoty, která by do 60 dnů připravila prezidentské volby. Sálih by dostal záruku, že nebude soudně stíhán. Prezident dnes prohlásil, že návrh přijímá, ovšem s tím, že je třeba dodržet ústavu.
Mnozí z demonstrantů s návrhem nesouhlasí. Někteří nesli transparenty s textem, že vrah patří před soud. Návrh je pro ně nepřijatelný i proto, že nežádá okamžitý odchod Sáliha, který je u moci 32 let a jeho mandát končí v roce 2013. Policejní zákroky proti demonstrujícím si od února vyžádaly na 130 mrtvých. Na východě Jemenu dnes přišlo při dvou oddělených útocích teroristů z Al-Káidy o život 20 jemenských vojáků.
V ománském městě Salála vyšly do ulic 2000 lidí. Ománci chtějí práci, vyšší mzdy a zúčtování s korupcí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist