V pondělí večer syrská televizní stanice vysílala prohlášení ministerstva vnitra, podle kterého vzpoura škodí zemi a musí se potlačit. Krátce poté policie střelbou a slzným plynem rozehnala demonstrující dav. Ministerstvo vnitra zároveň vyzvalo všechny, aby udávali úřadům všechny "teroristy" ve svém okolí.
"Předchozí události odhalily, že se jedná o ozbrojené povstání, které vedou ozbrojené skupiny patřící k (radikálním muslimským) organizacím salafistů, především ve městech Homs a Banijás," uvedlo ministerstvo.
Ničit a vraždit
Podle úřadu jsou ozbrojené skupiny protizákonné. "Jejich cílem je ničit, vraždit a vnášet zmatek mezi obyvatele a zastrašovat je... Občané by měli sdělovat, kde se nacházejí teroristé a podezřelí, neumožnit jim se vmísit mezi ně," zdůrazňuje prohlášení.
Při násilných střetech, které v noci následovaly, policisté zabili ve městě Homs osm lidí. Nepokoje zde vyvolala smrt jednoho z místních kmenových vůdců, který zemřel minulý týden ve vazbě. Tisíce lidí v ulicích od té doby požadují svržení prezidenta Bašára Asada. Policisté navíc zakročili i proti účastníkům pohřbu šajcha, čtyři lidé zemřeli a asi padesátka jich byla zraněna.
Sýrie má novou vládu. Protesty proti prezidentovi ale pokračují - čtěte ZDE
Arabské revoluční jaro ztrácí dech. Platí na něj stařec ze stanu, říká expertka - čtěte ZDE
"Bezpečnostní síly a gangsteři vyslaní vládou provokují místní kmeny už měsíc. V několika oblastech Homsu vyšlo do ulic mnoho civilistů a někteří z nich byli chladnokrevně zastřeleni," sdělil syrský zdroj k víkendovým událostem agentuře Reuters. Homs leží necelých 200 kilometrů severně od Damašku a známo, že tamní obyvatelé patří k velmi vzdělaným. Jsou mezi nimi umělci, intelektuálové i kritici mocenského monopolu strany Baas.
Policie silou rozháněla i demonstranty v Damašku. "Kmeny se cítí potupeny a chtějí se pomstít. Policisté ale přijeli na nákladních autech a stříleli na civilisty," řekl. Další čtyři protestující zemřeli ve městech Latákíja a Idlib.
Za poslední měsíc si syrské nepokoje vyžádaly asi 200 mrtvých. Prezident Asad v sobotu oznámil, že nejdéle do týdne bude zrušen výjimečný stav, který trvá 48 let. Stále častěji je hlášeno zatčení právníků, nezávislých politiků a ochránců lidských práv.
Od února proti svému prezidentovi protestují také Jemenci. I tam při potlačení demonstrací zahynuly desítky lidí. Při pondělním studentském protestním pochodu bylo zraněno na devadesát lidí, na které stříleli policisté v civilu.
Revoluci mladých podporují i bývalí ministři
Nově vzniklá strana v Jemenu dostala název Blok pro spravedlnost a rozvoj, staví se proti potlačování protestů a požaduje ukončení Sálihovy 32leté vlády, řekl agentuře Reuters vůdce nového uskupení Muhammad Lahúm. Připojil se k ní také bývalí ministři cestovního ruchu, lidských práv a dopravy z vládní strany GPC a řada členů parlamentu. "Podporujeme revoluci mladých a stojíme na jejich straně," řekl Lahúm. "Není to odtržení od vládní strany, nýbrž rozdíl v názorech."
Protesty v Bahrajnu vyřešila vláda v březnu vyhlášením stanného práva a povoláním armád z dalších zemí Perského zálivu. Vojáci ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů odejdou z Bahrajnu teprve poté, až pomine íránská hrozba arabským zemím v Zálivu, řekl bahrajnský ministr zahraničí.
"Je tu vnější, regionální hrozba. Jde o absolutní nedorozumění mezi zeměmi Rady pro spolupráci arabských zemí Perského zálivu (GCC) a Íránem, " citovala agentura Reuters šajcha Chálida bin Ahmada Chalífu. Intervenční posily podle něj jsou silami GCC a odejdou z Bahrajnu teprve poté, co "se vypořádáme s touto vnější hrozbou".
Zásahy nepřežilo přes 20 lidí a několik set členů opozice bylo zatčeno. Bahrajnská agentura BNA oznámila, že sedm ze zatčených bude postaveno před vojenský soud a obviněno z vraždy dvou policistů. Ve vazbě zahynuli nejméně čtyři lidé, mezi nimi i redakce bahrajnského listu Al-Avsat, který je blízký opozici. Organizace Reportéři bez hranici požadují nezávislé prošetření.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist