Tisíce protivládních vzbouřenců se v sobotu jihojemenském Adenu postavily jednotkám policie podporované tanky. Davy protestujících Jemenců požadovaly odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a vyzývaly ke generální stávce. Ulice jsou podle agentury AP přehrazené barikádami a plné dýmu ze zapálených pneumatik.
Podobně protestovali Jemenci i v pátek, kdy se sešly statisíce demonstrantů a požadovaly rezignaci premiéra. Sálih v pátek promluvil ke svým stoupencům před prezidentským palácem, nenaznačil však, že by hodlal odejít.
V sobotu Sálihův režim zorganizoval shromáždění na podporu prezidenta. Na něm Sálih poděkoval svým stoupencům, že při něm stojí. "Kynu vám za váš statečný postoj a děkuji za podporu ústavy a zákonů," řekl.
Opozice a vládnoucí režim v Jemenu se stále nejsou schopny dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn. Minulou sobotu Sálih vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách.
Na 60 Ománců zatčeno
Ománské bezpečnostní síly zadržely na šedesát demonstrantů v průmyslovém městě Suhár asi 200 kilometrů severně od metropole Maskat. Dva lidé údajně po zásahu policie zemřeli. K incidentu došlo v pátek, tři dny poté, co byl ve stejném městě po střetu s policií jeden člověk zastřelen.
Slzným plynem byla rozehnána opozice v Sýrii. Střílelo se i do davu - čtěte ZDE
V Jemenu se znovu protestuje. Proti prezidentovi stojí desítky tisíc obyvatel - čtěte ZDE
"Zatkli 50 až 60 lidí, většinou výrostků, kteří házeli na policisty kamení," řekl v sobotu agentuře Reuters jeden z očitých svědků. Podle ománské generální prokuratury byli demonstranti vyzbrojeni noži a policie musela odpovědět slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Dav se nakonec policistům podařilo rozehnat vodním dělem.
Podle nepotvrzených zpráv jeden z demonstrantů po zásahu gumovou střelou zemřel při převozu do nemocnice ještě v pátek, další údajně podlehl zraněním dnes. Podle oficiálních zpráv bylo opět lidí zraněno.
Ománský sultán Kábus bin Saíd provedl počátkem března změny ve vládě, aby ve své zemi oslabil protestní hnutí šířící se z Tuniska, Egypta a Libye. Mnohé však sultánovo rozhodnutí neuspokojilo a pokračují v protestech a okupačních stávkách. Opozice má hlavně sociální a hospodářské požadavky, požaduje zvýšení platů a nové pracovní příležitosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist