Do japonského vzdušného prostoru minulý týden bez povolení vlétly dva ruské stroje. Chtěly tam odebrat vlastní vzorky vzduchu, který je po havárii v jaderné elektrárně Fukušima I kontaminován.

Celá nepovolená operace vyprovokovala protiakci japonské protivzdušné obrany, píše agentura Bloomberg s odvoláním na informace listu Asahi.

Ruské letouny Su-27 a An-12 nad území Japonska přilétly 21. března. A proti "vetřelcům" okamžitě zasáhly stroje japonské protivzdušné obrany. Jednalo se o "mimořádnou provokaci", uvedlo tamější ministerstvo obrany. Všechny síly totiž v tu chvíli byly nasazeny na likvidaci následků po problémech ve Fukušimě I.

Ruské ministerstvo obrany se na dotaz agentury Interfax odmítlo ke zprávám o narušení vzdušného prostoru vyslovit. "Ponecháváme to bez komentáře," řekl agentuře mluvčí ministerstva.

Rusko po zkušenostech s výbuchem černobylské jaderné elektrárny před 25 lety situaci v japonské Fukušimě velmi pečlivě sleduje. Monitorovací stanice na ruském Dálném východě pravidelně vyhodnocují stav ovzduší a informují obyvatelstvo.

První informace o výskytu radioaktivního jódu 131 v ovzduší kolem Vladivostoku se objevily 26. března. V současné době jsou všechny zjišťované hodnoty v normě, ale podle zpráv moskevského tisku se obyvatelstvo žijící na tichomořském pobřeží Ruska a na Kurilách preventivně zásobuje tabletami s obsahem jódu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist