Do mezinárodní operace proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se zapojí letadla Spojených arabských emirátů (SAE). Po Kataru je to druhá arabská země, která se bude přímo podílet na kontrole bezletové zóny, kterou nad Libyí vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Nálety spojeneckých sil na Kaddáfího vojenské základny v pátek v noci podle agentur polevily. Nejvýznamnější incident se odehrál u východolibyjské Adžedábíje, kde britská letadla bombardovala obrněné transportéry vládních jednotek.

SAE oznámily, že do mezinárodní operace vyšlou šest letounů typu Mirage a šest stíhaček F-16. Letadla se do hlídání libyjského vzdušného prostoru zapojí "v nadcházejících dnech", uvedl ministr zahraničí Abdalláh bin Zajd Nahaján.

Katar poskytl pro spojeneckou operaci Odyssey Dawn (Počátek odysey) dvě stíhačky a dvě vojenská dopravní letadla. Na akci se z arabských zemí nepřímo podílejí i Jordánsko a Kuvajt, které poskytly spojencům logistickou podporu.

Povstalcům chybí zbraně a střelivo

Podporu údajně nabídl spojencům také Súdán. Podle diplomatických zdrojů agentury Reuters dal mezinárodním silám svolení, aby při operaci využívaly jeho vzdušný prostor.

Nočních náletů bylo podle televize BBC méně než v předchozích dnech. Několik menších explozí se ozvalo z Kaddáfího základny na okraji Tripolisu. U Adžedábíje spojenecké letouny zaútočily na Kaddáfího obrněnce, které údajně ohrožovaly civilisty v okolí města.

Adžedábíju se už několik dní snaží získat pod kontrolu povstalci, jejichž hlavní stan Benghází leží jen 150 kilometrů daleko. Povstalci se ale potýkají s nedostatkem vybavení. "Potřebujeme zbraně a střelivo. To je náš jediný problém," prohlásil mluvčí rebelů.

Na západě země se povstalcům v Misurátě podařilo znovu dobýt přístav, který ve středu ovládly Kaddáfího jednotky. Podle svědků citovaných Reuters se ale situace ve městě proti předchozím dnům uklidnila a vládní tanky od čtvrtečního večera neostřelovaly části Misuráty ovládané povstalci.

Do největší bašty povstalců v západní Libyi začala také proudit pomoc Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK). Organizace dodává do města lékařský materiál. Libyjská vláda ale nepovolila pracovníkům MVČK přímo se zapojit do ošetřování lidí zraněných v boji. "Bylo to zamítnuto, přestože jsme se opakovaně snažili o tom s Tripolisem jednat," uvedl mluvčí organizace.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek večer v Radě bezpečnosti Spojených národů prohlásil, že libyjské úřady nepřijaly žádné opatření ke splnění podmínek rezoluce číslo 1973, kterou na ochranu libyjských civilistů přijala RB OSN minulý týden.

Pan Ki-mun: Nálety jsou účinné

V rozhovoru pro BBC poté Pan uvedl, že letecká kampaň spojenců je účinná. "Odradila libyjské představitele od další vojenské agrese a dokázala ochránit civilisty v Benghází i v dalších oblastech," řekl. Generální tajemník také oznámil, že cílem operace není svrhnout Kaddáfího, ale pouze mu zabránit v zabíjení civilistů. Připustil však, že nálety mohou v pád Kaddáfího režimu vyústit.

Na základě rezoluce RB OSN spojenci v čele se Spojenými státy, Francií a Británií prosazují od minulého víkendu bezletovou zónu nad Libyí a embargo na dovoz zbraní do této země a vedou vzdušné údery proti Kaddáfího silám.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek varoval, že mezinárodní společenství zasáhne proti každému diktátorovi stejně jako proti Kaddáfímu, pokud bude násilně potlačovat demonstrace v zemi. Sarkozyho v pátek za jeho vyjádření kritizoval šéf německé diplomacie Guido Westerwelle, podle kterého jsou podobné výroky nebezpečné a ohrožují stabilitu v arabském světě. Německo se staví zdrženlivě i k operaci v Libyi a v RB OSN vyhlášení bezletové zóny nepodpořilo.

NATO přebírá velení

Jistý vysoký představitel americké vlády citovaný agenturou AFP uvedl, že 28 členů NATO ve čtvrtek dospělo k "politické dohodě", že v příštích dnech aliance převezme řízení všech vojenských operací v Libyi. Z oficiálních vyjádření z Bruselu a Washingtonu však zatím vyplývá, že NATO, které již začalo řídit námořní zbrojní embargo, převezme od koalice v čele s USA ještě odpovědnost za dodržování bezletové zóny, ale ponechá ji velení úderům proti pozemním cílům.

Vojenským operacím v Libyi, které přebírá Severoatlantická aliance, má velet kanadský generál Charles Bouchard. Oznámilo to kanadské ministerstvo obrany. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist