Severoatlantická aliance převezme vojenské velení operace proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Oznámil to podle agentury AP turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, jehož země k tomu dosud jako jediný člen aliance měla výhrady.
Pro rozhodnutí podobné tomu o řízení operace vuči libyjskému režimu potřebuje NATO souhlas všech svých 28 členů; Ankara dosud požadovala záruky především ohledně bezpečnosti libyjských civilistů. "Naše požadavky byly splněny a operace bude předána pod NATO," řekl šéf turecké diplomacie po telekonferenci s Paříží, Londýnem a Washingtonem. Dosud vojenské operace vůči Kaddáfímu koordinují USA.
Zničený letoun po přistání
V Libyi mezitím pokračovaly letecké a raketové útoky mezinárodní koalice proti Kaddáfího silám i boje mezi prorežimními silami a místními vzbouřenci. Francouzská stíhačka zničila libyjský vojenský letoun, který narušil bezletovou zónu vyhlášenou se souhlasem OSN nad Libyí. Podle Francouzů budou spojenecké nálety v Libyi pokračovat maximálně několik týdnů.
Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v noci napadly nemocnici v půlmilionové Misurátě na západě země, sdělili agentuře Reuters místní lékaři. Vojáci podle nich ostřelovali zdravotnické objekty z děl a tanků. Mluvčí libyjského ministerstva zahraničí informace o střetech v Misurátě popřel. Libyjská oficiální média uvedla, že při náletu zemřeli civilisté. Francie ve čtvrtek prohlásila, že zničení Kaddáfího vojenských kapacit potrvá "dny nebo týdny", ale určitě ne několik měsíců.
V Misurátě odstřelovači ze střech ohrožují ulice a podle obyvatel města v posledních hodinách zabili 16 lidí. Agentura AFP uvedla, že tanky ostřelovaly i rezidenční čtvrti. Podle Reuters Kaddáfího síly obsadily přístav v Misurátě, který dosud byl pod kontrolou povstalců. Ve městě tak uvízlo několik tisíc dělníků z Egypta a ze subsaharské Afriky, kteří chtěli po moři utéct z Libye.
Zprávy o bojích nelze nezávisle potvrdit. Mluvčí libyjského ministerstva zahraničí prohlásil, že vládní jednotky dodržují příměří v souladu s požadavkem Rady bezpečnosti OSN. Zároveň potvrdil, že velká část obyvatel Misuráty je už čtvrtý den bez vody a elektřiny. Popřel ale, že by armáda záměrně dodávky do města přerušila. Podle mluvčího jde o "technický problém způsobený drancováním".
Spojenci zničili libyjské letecké síly. NATO se neshodlo na velení operace - čtěte ZDE
Noční nálety aliance, jak je běžní Libyjci vidí ve zprávách Kaddáfího televize - čtěte ZDE
Mezinárodní síly pokračují v bombardování vojenských cílů. V noci se ozvala silná exploze v Tripolisu a z míst přilehlých k tamní vojenské základně stoupal dým. Stejné místo bylo podle libyjské armády terčem náletu i ve čtvrtek před polednem.
Spojenci ve čtvrtek pokračovali v bombardování Kaddáfího pozic ve městě Sabhá. Francouzské letouny také podnikly nálet zatím nejhlouběji v libyjském vnitrozemí. Cílem byla vojenská základna asi 250 kilometrů od pobřeží.
Libyjská oficiální média v noci na čtvrtek obvinila spojenecké síly z útoků na civilní cíle. Oficiální tisková agentura JANA oznámila, že spojenci po setmění dvakrát bombardovali obytné čtvrti na východním předměstí Tripolisu a usmrtili "velký počet" civilistů. Další následný útok byl prý veden proti záchranným týmům, které z trosek vyprošťovaly mrtvé.
Libye ztrácí zásoby paliva
Představitelé mezinárodní koalice ale obvinění odmítli. "Vojáci se na nejvyšší míru snaží omezit nebezpečí civilních obětí," řekl britský ministr zahraničí William Hague. "Jediné síly, které bezohledně způsobují civilní ztráty, jsou jednotky Kaddáfího režimu," dodal.
Francie ve čtvrtek prohlásila, že nálety vedené s cílem ochránit libyjské civilisty před Kaddáfího silami ještě nějakou dobu potrvají. "Nemůžete očekávat, že dosáhneme svých cílů za pouhých pět dnů," řekl ministr zahraničí Alain Juppé. "Zničení Kaddáfího vojenských kapacit je otázkou dní nebo týdnů, ale určitě ne měsíců," zdůraznil.
Libyjské jednotky se začínají potýkat s nedostatkem paliva. Představitelé režimu Reuters sdělili, že k libyjskému pobřeží míří tanker, který by měl problém vyřešit. Vláda se ale obává, že plavidlo zastaví síly NATO, které na hranici libyjských vod hlídají dodržování zbrojního embarga uvaleného na Tripolis Radou bezpečnosti OSN.
Tunisko zmrazilo Kaddáfímu majetek
K mezinárodnímu tlaku na Libyi se ve čtvrtek připojilo i Tunisko, které zmrazilo majetek Kaddáfímu a pěti členům jeho rodiny. Stejný krok už dříve udělaly další země, tuniské rozhodnutí ale může mít větší dopad. Podle Reuters má Libye v Tunisku mnoho investic včetně hotelů nebo sítě čerpacích stanic. Většinu účtů přitom ovládají členové Kaddáfího rodiny.
Národní rada libyjských povstalců oznámila, že jmenovala šedesátiletého exilového ekonoma Alího Tarhúního odborníkem přechodné vlády pro ekonomiku a finance. Tarhúní žije ve Spojených státech. V roce 1978 ho Kaddáfího režim odsoudil v nepřítomnosti za opoziční činnost k smrti.
Tři z pěti Američanů podporují vzdušnou operaci
Tři z pěti Američanů podporují vzdušnou operaci mezinárodních sil nad Libyí. Ukázal to průzkum agentury Reuters, podle něhož se 79 procent dotázaných domnívá, že by cílem operace měl být i pád Kaddáfího režimu. Pokud by ale nálety úkol nesplnily, jen sedm procent Američanů by souhlasilo s pozemní invazí do Libye.
"Každý si myslí, že by Kaddáfí měl odejít, ale vyslání pozemních sil je považováno za nepřípustné," zhodnotila výsledky průzkumu analytička Julia Clarková. "Možnost vstupu (USA) do třetí války má jen velmi malou podporu," dodala. Spojené státy vedou od roku 2001 válku v Afghánistánu a stále si udržují tisíce vojáků v Iráku.
Mezi Američany nicméně panuje nerozhodnost ohledně toho, jak by se mělo postupovat, pokud vzdušná operace selže. Podle 23 procent dotázaných by měly v takovém případě nálety zesílit, 25 procent by podpořilo vyslání mírových sil OSN. Tři z deseti Američanů nevědí, jak by se mezinárodní síly měly v takovém případě zachovat.
Průzkum také hodnotil, jak Američané vnímají roli prezidenta Baracka Obamy v libyjském konfliktu. Sedmnáct procent dotázaných ho považuje za silného vůdce, 36 procent naopak za nerozhodného.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist