Japonští cestáři celému světu dokázali, že pověst pracovitosti jim není přisouzena jen tak. Za pouhých šest dní se jim podařilo zlikvidovat silnici zcela zničenou zemětřesením a znovu ji postavit.
Práce na stopadesátimetrovém doslova roztrhaném úseku silnice vedoucí ke městu Naka začaly šest dní po ničivých otřesech. A už o dalších šest dní později je na stejném místě úplně nová rovná vozovka.
Bleskový počin japonské správy silnic tak dává místním lidem novou naději, že se země z přírodní katastrofy přeci jen vzpamatuje poměrně rychle, shodují se média. I když ji to bude stát miliardy dolarů.
"Nepředvídatelná situace"
Problémy s unikající radiací ale stále řeší poškozená jaderná elektrárna Fukušima I. Silné radiaci byli ve čtvrtek vystaveni tři z padesátky zaměstnanců společnosti Tokyo Electric Power (Tepco), kteří už téměř čtrnáct dní v areálu bojují s přehříváním reaktorů. Jejich teplota překračuje normu o sto stupňů.
Technická obsluha se do třetího bloku vrátila poté, co musela ve středu objekt opustit kvůli dýmu a zvýšené radioaktivitě. Po čtvrtečním incidentu, kdy se nad prvním reaktorem opět objevil bílý kouř, byla ale znovu dočasně stažena část pracovníků zasahujících přímo na problémovém třetím reaktoru.
Potraviny z Fukušimy nemají u Japonců šanci. Zažili jsme Hirošimu, říkají - čtěte ZDE
Katastrofa, která postihla Japonsko, je nejdražší přírodní zkáza v historii - čtěte ZDE
Mluvčí japonské vlády Jukio Edano vysvětlil, že ozáření muži stoupli do vody kontaminované radiací. Tím podle něj nastala "nepředvídatelná situace". Úřady se totiž zaměřují na průběžné měření radiace ve vzduchu. "Vysvětlíme ostatním pracovníkům, aby nedělali tutéž chybu," řekl Edano.
Jednou z dobrých zpráv je předpověď meterologů. Ve čtvrtek i pátek by totiž měl vítr vát směrem nad neobydlenou část Tichého oceánu a radioaktivní částice tak přímo nikoho neohrozí. Jen nepatrné množství prý spadne maximálně na sousední Kurily.
Trojice byla vystavena ozáření o intenzitě 170 až 180 milisievertů. Dva hospitalizovaní jsou zasaženi na nohou, řekl Hidehiko Nišijama z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost (NISA). Japonská vláda přitom zvýšila horní limit povoleného zatížení ozářením u pracovníků v jaderných elektrárnách ze 100 na 250 milisievertů za rok, což je podle Edana ještě snesitelná dávka.
Samotná firma Tepco provozující elektrárnu poškozenou během mohutného zeměřesení 11. března předtím pro své pracovníky stanovila maximální dávku ozáření na 150 milisievertů během jednoho zásahu. Až dosud tento limit činil 100 milisievertů. Nevolnost, zvracení, horečku či vypadávání vlasů obvykle způsobují až dávky nad jeden sievert, tedy 1000 milisievertů.
Radioaktivita byla objevena v okolí elektrárny v zelenině i pitné vodě. Zvýšenou kontaminaci vody zaznamenalo ale také Tokio. Téměř veškerá balená voda tak z obchodů zmizela během pár dní a i když se nyní stupeň radioaktivity vrátil již k normálu, úřady vyzývají k šetření s vodou a rodinám s malými dětmi rozdávají balíky vod. Každá rodina má nárok na tři litry balené vody na jedno dítě.
Po zemětřesení o magnitudě 9 Japonsko zasáhlo několik set následných otřesů. Nicméně ne všechny s největším podmořským zemětřesení nesouvisí. Také ve čtvrtek v podvečer místního času byly na severovýchodě cítit záchvěvy o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Přímo v Tokiu byly slabší - okolo pěti stupňů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist