Jeruzalémem otřásl v době odpolední dopravní špičky silný výbuch. Podle stanice BBC bylo nejméně 30 lidí zraněných, jedna žena byla zabita. Výbušnina byla umístěna v batohu na autobusové zastávce, která je proti autobusovému nádraží. Informovala o tom izraelská policie.

Podle televize CNN explodoval batoh u autobusového nádraží ve chvíli, kdy byly v jeho blízkosti autobusy číslo 74 a 14. Nádraží je na velmi rušné třídě Jaffa.

Podle svědků výbuch nastal ve 13 hodin středoevropského času. Následně došlo i k otřesu budov vzdálených několik set metrů, informovala stanice BBC.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli útoku odložil cestu do Ruska. Palestinský premiér Salám Fajad atentát odsoudil jako teroristickou operaci. Za "hrůzný teroristický útok" označil první velký atentát v Jeruzalémě od roku 2008 také americký ministr obrany Robert Gates, který je na návštěvě v Káhiře.

Útok podle Gatese ale nesignalizuje zhoršování situace v Izraeli. Některé agentury a analytici dávají atentát do souvislosti s obnoveným napětím u izraelské hranice s pásmem Gazy. Podle nich je projevem snahy militantního křídla hnutí Hamas, které v Gaze vládne, zabránit plánované návštěvě palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v pásmu a usmíření jeho strany Fatah ovládající západní břeh Jordánu s Hamasem, včetně jeho zapojení do příští vlády národní jednoty.

Jeruzalém byl v minulosti dějištěm poměrně častých teroristických útoků, větší ale zažil naposledy roku 2008. Krátce po sobě tam Palestinci z východního Jeruzaléma najížděli těžkými stavebními stroji do aut, autobusu i pěších. Zabili tři lidi a šest desítek osob zranili.