Na intervenci v Libyi ještě není pozdě, uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen. "Záleží to ale na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN," prohlásil ve čtvrtek. Věří, že mezinárodní společenství se ještě může postavit za libyjský lid, pokud budou jednotky Muammara Kaddáfího pokračovat v útocích na obyvatelstvo Libye.
Kaddáfího provládní jednotky mezitím podle zprávy státní televize již obsadily město Misuráta, a dosáhly již také předměstí povstalecké bašty Benghází na východě země.
Rasmussen označil Kaddáfího režim za oslabený a zdůraznil, že čím rychleji se RB OSN dohodne ohledně Libye, tím lépe se podaří odvrátit "nepřijatelné" vítězství libyjského vůdce.
"Čas je jádrem věci, čas rychle utíká, ale nemyslím si, že je příliš pozdě. Hodně bude záležet na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN," řekl šéf aliance při návštěvě Varšavy.
Kaddáfí: O Benghází nebudeme bojovat, uzavřeli jsme všechny pozice povstalců - čtěte ZDE
Američané vyčkávají v Rudém moři. USS Enterprise na Libyi může kdykoli zaútočit - čtěte ZDE
Kaddáfí hrozí okamžitou vojenskou odvetou
Libyjské ministerstvo obrany dnes varovalo před jakoukoli zahraniční vojenskou intervencí a pohrozilo odvetnými útoky na civilní i vojenské cíle. Jeho prohlášení bylo vydáno několik hodin před hlasováním Rady bezpečnosti OSN o návrhu rezoluce o vyhlášení takzvané bezletové zóny nad Libyí.
"Jakákoli zahraniční vojenská operace proti Libyi vystaví veškerou vzdušnou a námořní dopravu ve Středomoří do nebezpečí. Jakýkoli pohyblivý civilní nebo vojenský objekt bude terčem libyjské protiofenzívy. A středomořská pánev bude vystavena vážnému nebezpečí nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém výhledu," citovala agentura AFP mluvčího ministerstva.
Rada bezpečnosti má o rezoluci k Libyi hlasovat ve 23:00 SEČ. Vytvoření bezletové zóny vyžaduje i vojenské kroky s výjimkou obsazení libyjského území, tedy v praxi letecké údery na libyjské vojenské cíle.
Rada o britsko-francouzsko-libanonském návrhu ve středu jednala osm hodin a dnes jednání obnovila. Bude-li rezoluce schválena, začne platit bezodkladně.
Ke schválení jsou zapotřebí hlasy devíti z 15 členů Rady, přičemž nesmí přijít veto nikoho z pěti stálých členů. Z těch se k bezletové zóně staví odmítavě nebo chladně Čína a Rusko. Z nestálých členů mají výhrady Němci, Indové a Jihoafričané. Francouzský diplomatický zdroj ale vyslovil názor, že se rezoluci podaří schválit. Na vojenské akci potřebné k prosazení zákazu letů nad Libyí - fakticky vzato pro Kaddáfího letectvo - by se podle něho mohly podílet Francie, Británie, možná USA a jeden nebo víc arabských států.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist