Důvody opatrnosti jsou dvojího druhu. Za prvé, vnější zásah do občanské války je vždy riskantní, protože zasahující mezinárodní jednotky jsou přinejmenším jednou z válčících stran vnímáni jako nepřátelé. S tím je spojeno riziko zajetí zahraničních vojáků a na ně navázané vydírání, jak to ukázaly případy vojáků jednotek UNPROFOR v bývalé Jugoslávii.

V případě Libye má výhrady k vnějšímu zásahu přinejmenším i část tamější opozice, protože se obává, že kaddáfíovská propaganda by povstalce označila opozice za agenty Západu, který se snaží rozdělit zemi a získat přístup k jejím zásobám ropy.

Výhrady proti vyhlášení bezletové zóny má Rusko a Čína, které ze zásady zásahy zvenčí do vnitřních konfliktů odmítají. Obávají se totiž nastolení precendentu, který by mohl být použit někdy v budoucnu i proti nim. Například v konfliktech v Čečensku nebo Tibetu.

Pokud budou boje v Libyii pokračovat a pokud by si letecké zásahy proti povstalcům vyžádaly množství obětí mezi civilním obyvatelstvem, mohla by však být bezletová zóna nad Libyií nakonec vyhlášena, stačilo by k tomu, aby Rusko a Čína návrh příslušné rezoluce v Radě bezpečnosti OSN nezablokovaly svým vetem.

Na Západě vyhlášení bezletové zóny nad Libyí prosazují hlavně Británie a Francie, vojenští experti však varují, že není jasné, jak kvalitní a bojeschopná je protivzdušná obrana, která je vybavena množstvím letadel a raketami země-vzduch. O úrovni výcviku a spolehlivosti protiletecké obrany a letectva nejsou spolehlivé zprávy. Jejich vybavení je však takové, že by mohlo letadlům zajišťujícím dodržování bezletové zóny způsobit vážné škody.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist