Libyjské vládní síly i v neděli postupují podél pobřeží k centru odboje Benghází na východě Libye a zatlačují povstalce. V neděli dobyli Kaddáfího vojáci strategicky významné město Briga na východě Libye. Briga byla v rukou povstalců, nyní ji obsadily Kaddáfího jednotky, oznámila v neděli libyjská státní televize podle BBC.  

Desítky rebelů se stáhly z Brigy již dříve, když bylo masívně bombardováno z děl před branami města. Postup vládních vojsk na město Misuráta, které je poslední baštou povstalců v západní části země, zpomalila podle vzbouřenců vzpoura.

Jeden ze synů plukovníka Muammara Kaddáfího Sajf Islám slíbil "válku až do samého konce" a prohlásil, že vládní síly už kontrolují 90 procent území Libye. V sobotu povstalci uprchli směrem na Brigu z města Ukajlá dále na východě, které padlo do rukou Kaddáfího armády.

Frontová linie se tak posunuje stále více na východ a města držená povstalci padají jedno po druhém do rukou vládních sil. Armáda je nyní na 240 kilometrů od Benghází.

Vzhledem ke krvavému potlačování povstání, které si vyžádalo stovky životů a emigraci čtvrt milionu lidí, v sobotu Liga arabských států (LAS) na své schůzce v Káhiře dospěla k závěru, že libyjský režim ztratil legitimitu, a vyzvala OSN, aby povolila zřízení bezletové zóny na ochranu libyjského lidu.

Povstalci v záloze

Šéf povstaleckého vedení Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl v sobotu prohlásil, že povstalci mají v záloze dost sil, které mohou vyslat do boje. "Dobrovolníci, kteří teď jsou na frontě, představují méně než 30 procent ze všech lidí, kteří jsou ochotni jít do boje. Naši lidé jsou připraveni a pevně rozhodnuti bojovat proti Kaddáfího silám," řekl.

Džalíl nicméně vyzval mezinárodní společenství k urychlenému vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Pokud opatření nebude přijato, Kaddáfí podle povstalců dokáže do země dopravit další zbraně a žoldáky. Džalíl rovněž upozornil, že pokud by Kaddáfího jednotky obsadily hlavní středisko rebelů Benghází, znamenalo by to smrt půl milionu lidí.

Ropné přístavy obnovují provoz

O vytvoření bezletové zóny nad Libyí usilují především Francie a Velká Británie, podpořila to i LAS. Představitelé NATO ale dali najevo, že podobný krok by musel mít souhlas Rady bezpečnosti OSN.

Libyjské ropné přístavy jsou "zabezpečené" a obnovují provoz. Uvedl to v neděli podle státní televize libyjský režim.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist