Charita ČR vypsala sbírku na pomoc obětem zemětřesení a následné vlny tsunami.
Konto: 55660022/0800, v.s. 135 Pomoci lze i zasláním dárcovské DMS: CHARITACR, tel. 87777
Sbírku vypsala i Armáda spásy.
Účet: 475 335 533/0300, v.s. 222
DMS: ARMADASPASY, tel. 87777
Ve středu brzy ráno japonského času vypukl v reaktoru číslo 4 jaderné elektrárny Fukušima 1 nový požár.
Malá skupina pracovníků nepřetržitě bojuje, aby odvrátila katastrofu. "Těch pár desítek lidí, kteří zůstaly u elektrárny, čelí explozím a plamenům, mezitím co se snaží čerpat mořskou vodu do přehřívajících se reaktorů. Pracovníci se vevnitř střídají, aby se zmírnily dopady radiace.
Předpokládá se, že na sobě mají sofistikovaný ochranný oděv," uvádí BBC. V úterý ráno krátce po šesté hodině japonského času otřásla exploze halou druhého reaktoru v areálu jaderné elektrárny Fukušima I. Podle provozovatelů elektrárny zřejmě výbuch poškodil tlakovou nádobu reaktoru.
Právě s problémy reaktoru číslo dvě se pracovníci potýkali posledních 24 hodin. Ochlazování jádra totiž neprobíhalo tak, jak mělo, a chladicí voda se předčasně vypařovala. Již během pondělka tak došlo k více než dvouhodinovému úplnému odhalení palivových tyčí, kterým tak bezprostředně hrozilo tavení.
Sledujte s námi situaci v komplexu jaderných elektráren Fukušima i v celém Japonsku ON-LINE ZDE
Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) hoří u reaktoru 4 nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru a radioaktivita uniká "přímo" do ovzduší.
Kvůli možnému úniku radiace byla během víkendu evakuována oblast vzdálená dvacet kilometrů od komplexu. Dnes se k tomu připojilo dalších deset kilometrů. Několik stovek lidí ale stále v evakuační zóně zůstává. Těm vláda i Tepco doporučily, aby nevycházely ze svých domovů a pevně uzavřely všechna okna.
Japonskou metropoli krátce po desáté hodině večerní místního času (po 14. hodině SELČ) zasáhla další vlna silných otřesů, informoval iHNed.cz spolupracovník Miloš Procházka z Tokia.
S úterní explozí jde již o čtvrtý výbuch v areálu jaderných elektráren Fukušima za poslední čtyři dny. Jako první v sobotu vybuchla část haly prvního reaktoru Fukušima I.
Druhý v pořadí explodoval v pondělí ráno reaktor číslo tři. Podle zpráv ale stěny aktivní zóny zůstaly nepoškozeny. Od té chvíle se pozornost obrazela především na reaktor druhý, ve kterém hrozilo tavení palivových tyčí.
On-line reportáž
K explozi vodíku ve druhém reaktoru došlo přesně deset (podle některých zdrojů čtrnáct) minut po šesté hodině raní japonského času. Informovala o tom agentura Kjódó s tím, že z jaderné elektrárny Fukušima I byl slyšet další výbuch.
Tyto zprávy vzápětí potvrdia i společnost Tepco, stejně jako evakuaci svých zaměstnanců z areálu. Asi padesát pracovníků ale v komplexu stále zůstává.
Tepco také připustilo možnost tavení palivových tyčí ve druhém reaktoru, které byly již během pondělí díky vypařující se chladicí vodě na více než dvě hodiny zcela odhaleny.
Zatím poslední exploze se od předchozích liší, píše list New York Times. Je totiž "jiná a vážnější" než dvě předchozí. Existuje také možnost, že došlo k narušení ochranné vrstvy nádrže, podotýká deník.
Obyvatelé města Sendai v úterý ráno místního času vyšli do ulic, aby se pokusili sehnat nějaké jídlo a další nejnutější věci do zásoby, popisuje situaci ve městě zpravodaj Wall Street Journal Daisuke Wakabayashi na Twitteru.
Supermarkety jsou ale uzavřeny a vypadá to, že to tak zůstane i dalších několik hodin. Před zamčenými dveřmi se tak tvoří dlouhé fronty, stejně jako u benzinových pump, kde čekají v řadě stovky aut. Některá tu stojí celou noc.
Tepco se po výbuchu v druhém reaktoru jaderné elektrárny obává úniku radiace, citovala společnost agentura Kjódó.
Mluvčí společnosti Tepco potvrdil, že její zaměstnanci, kteří nebyli evakuováni, pokračují s pumpováním chladicí vody do tlakové nádrže. Ti, kteří nejsou do operace přímo zapojeni již opustili areál elektrárny a byli převezeni na bezpečnější místo.
Český odborník: Jaderná exploze v Japonsku nenastane, ale únik radiace hrozí
Angličan Mark Kemp, který učí v provincii Fukušima asi 120 kilometrů od jaderných elektráren v rozhovoru s BBC řekl, že po úterním výbuchu se lidé začali bát toho, co je čeká.
"Když jsem šel včera po městě, všichni, které jsem potkal, byli nervózní. Vypadali sice, že jsou se svým životem smířeni, ale ve vzduchu bylo cítit to napětí."
Mezinárodní agentura pro jadernou energetiku uvádí, že situace ve Fukušimě pravděpodobně nenabyde stejných rozměrů jako tomu bylo při havárii v Černobylu.
Japonské úřady nechaly uzavřít okolí jaderného komplexu Fukušima do vzdálenosti dvaceti kilometrů již o víkendu. Nyní by se nebezpečná zóna měla posunout o dalších deset kilometrů.
Spojené státy mezitím odsouhlasily dodávku zásob a vybavení pro Japonsko, které Washington přímo oficiálně požádalo o pomoc.
Japonský premiér Naoto Kan v 11 hodin místního času (3:00 SELČ) promluvil k obyvatelstvu. Nejdříve potvrdil, že možnost úniku radiace je opravdu stále reálná, zároveň ale Japonce ujistil, že všichni dělají vše pro to, aby se jim podařilo zchladit jaderné reaktory v elektrárnách.
Vyzdvihl také práci zaměstnanců elektráren, kteří "sami sebe vystavují velmi rizikové situaci", a požádal všechny, aby zachovali klid.
S prohlášením vystoupil také mlučí japonské vlády Yukio Edano. Uvedl, že v čtvrtém reaktoru elektrárny Fukušima I vypukl požár.
Žádné aktivní palivové tyče uvnitř ale nejsou - v době, kdy Japonsko zasáhlo zemětřesení, byl reaktor totiž v rekonstrukci. Přesto se v prostoru čtvrtého reaktoru nacházejí opotřebované palivové tyče, připomněl Edano s tím, že s touto jednotkou zatím žádné problémy nebyly.
Edano, který je pravou rukou japonského premiéra Naoto Kana, se v posledních dnech stal vládní tváří i hlasem. Vytrvale předstupuje k tiskovým konferencím a rozhovorům pro média i několikrát za hodinu, a to během téměř celého dne.
Stále vzrůstající míra radiace v okolí jaderného komplexu Fukušima se dostala na úroveň, která může ohrozit lidské zdraví, píše server televizní stanice CNN.
Množství radiace je už 4 x vyšší a je proto nutné bezpečnostní zónu v okolí jaderných elektráren zvětšit na třicet kilometrů, tweetuje Rosemary Church ze CNN.
Státní televize NHK vydala doporučení pro všechny, kteří se nacházejí v rizikové oblasti poblíž areálu jederných továren Fukušima.
Ti, kteří se nacházejí v zóně dvaceti až třiceti kilometrů by měli zůstat doma, zavřít okna a vypnout klimatizaci. Pokud mají venku pověšené prádlo, ať ho nechají venku. Pokud opustili dům, měli by si z vlasů i šatů smést prach, než vstoupí do budovy. A měli by si také vykartáčovat podrážky od svých bot.
Francouzská ambasáda v Tokiu vydala varování, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli. Během dneška se totiž otočil vítr a nyní fouká ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu, píše agentura Reuters. Do hlavního města by tam radiace mohla dorazit už za deset hodin.
VIDEO Vlak v metru rozvlnilo zemětřesení. Lidé zírali na rozkmitané budovy
Japonsko zasáhlo vůbec nejsilnější zemětřesení v dějinách. Otřesy o síle 9 stupňů Richterovy stupnice bořily domy a vyvolaly také ohromnou přívalovou vlnu tsunami, která smetla vše, co ji stálo v cestě.
Čínská agentura pro jadernou bezpečnost prohlásila, že začne s důkladným monitorováním vývoje událostí týkajících se areálu jaderných elektráren, který zasáhlo silné zemětřesení. Zároveň zesílí kontroly úrovně radiace na svém území.
Peking již minulý týden vyslal do Japonska tým záchranářů a potřebné zásoby potravin a nebytně nutného vybavení, připomíná Reuters.
V úterý dopoledne letecký dopravce Air China oznámil, že ruší odpolední a večerní lety z Pekingu a Šanghaje do Tokia. Důvod ale na svých stránkách aerolinky neuvedly.
Kvůli hrozbě radiace teď v ulicích Tokia skoro nikoho nepotkáte. "Kdo mohl, tak odjel. Zůstalo tady tak deset procent lidí," říká v rozhovoru pro iHNed.cz Miloš Procházka.
A s varováním meterologů, že by se kvůli změně směru větru mohla radiace, která unikla z jaderné továrny Fukušima I, dostat nad japonskou metropoli již za deset hodin, opouští Tokio další a další jeho obyvatelé.
"Lidé už ani nemluví. Bojí se, co bude," vysvětluje Procházka. Také on kvůli nukleární hrozbě Japonsko na čas opustí, i když až v pátek a jen díky tomu, že někdo zrušil svou rezervaci. Letenky na příští dva dny jsou totiž beznadějně vyprodané a cena těch několika, které zbyly, se mnohdy pohybuje až ke 300 tisícům.
V Tokiu bylo naměřeno malé množství radioaktivních částic, vyplývá to z měření Tokijské univerzity, které citovala agentura Kjódó.
Tým danou hodnotu naměřil zhruba hodinu a půl po výbuchu jaderného reaktoru číslo dvě. Jak ale k tomu dodává japonská vláda, radiace je v tak malém množství, že ničí život bezprostředně neohrožuje.
Zpráva ale spolu s předpovědí, že by radioaktivní mrak měl nad Tokio dorazit již za deset hodin, vyvolala paniku, píše agentura Reuters. Tisíce lidí se prý vydaly na vlaková nádraží, která tak úplně "ucpaly". Jak k tomu podotýká Miloš Procházka, "vlaky teď téměř nejezdí a ty, které jedou, jsou úplně plné".
Marty Williams, šéf japonské pobočky zpravodajské agentury IDG News Service tweetuje: "Největší potenciální problém Japonska, kromě elektráren v sousedství, není radiace, ale davová panika."
Společnost Tepco oznámila, že se jí podařilo uzavřít všechny čtyři reaktory jaderné elektrárny Fukušima II, která měla po silném zemětřesení problémy s chladicím systémem.
Nicméně Fukušimu I, jež v úterý ráno zažila již třetí výbuch, se stále pod kontrolu dostat nedaří.
Nad oblastí třiceti kilometrů od továren Fukušima platí bezletová zóna, informovala o tom čínská vláda.
Thajsko kvůli kontaminaci radioaktivitou začne s namátkovou kontrolou potravin dovezených z Japonska.
Japonský premiér Naoto Kan rozeslal na mobilní telefony "svých" obyvatel textovou zprávu, ve které je žádá, aby šetřili elektřinou.
S padesáti pracovníky společnosti Tepco soucítí lidé po celé zemi. Oslavují je jako hrdiny, kteří riskují, aby pomohli zachránit situaci v jaderné elektrárně Fukušima I.
"Myslím na těch padesát mužů, kteří jsou ve Fukušimě a riskují tam své životy, aby pomohli zvládnout celou tu situaci. Díky."
V Bruselu se v úterý v reakci na potíže s japonskými jadernými elektrárnami po pátečním ničivém zemětřesení uskuteční mimořádná schůzka expertů členských zemí na jadernou energetiku. "Ke zhodnocení situace v Japonsku a také obecného stavu připravenosti v rámci Evropské unie komisař (Günther) Oettinger svolal koordinační schůzku," řekla mluvčí komise Pia Hansenová. Bude to otevřená debata.
"Půjde o kontrolu bezpečnosti," doplnila další z mluvčích komise Helen Kearnsová očekávané téma jednání. Dodala, že by si země EU měly říct, zda vše funguje, jak má, nebo zda je třeba něco zlepšit, lépe koordinovat.
Maďarské předsednictví v pondělním prohlášení zdůraznilo, že události v Japonsku nemají žádné dopady na evropské obyvatelstvo. Úrovně radiace jsou ve všech členských státech v normálu. "Musíme zdůraznit, že rozhodnutí využívat jadernou energetiku přináleží do výhradní kompetence členských zemí," podotklo předsednictví. Jaderné elektrárny má nyní 14 z 27 států EU.
Japonské akcie v úterý prohloubily propad na více než deset procent a jejich denní ztráta byla třetí nejprudší v historii. Trh se bojí zhoršování jaderné krize po dalším výbuchu na elektrárně Fukušima a zvýšení radiace kolem Tokia. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl v závěru o 10,6 procenta na 8695,15 bodu a zaznamenal nejhlubší pokles od 16. října 2008.
V postižených oblastech dochází benzín. Chybí voda, potraviny, deky. "Pošlete nám cokoliv cokoliv," hlas jednoho z pracovníků evakuačního centra. I oficiální místa přiznávají, že jsou schopna dodat jen polovinu požadovaného materiálu. V Tokiu pokračuje řízené přerušování dodávek proudu. "Šetři benzínem, šetři elektřinou, šetři plynem...!" Do toho následné otřesy. A jaderná elektrárna.
Jak funguje elektrárna ve Fukušimě a proč ji nelze srovnávat s Černobylem - článek z rubriky HN věda s názornou grafikou najdete zde.
Úroveň radiace v okolí jaderné elektrárny Fukušima I klesla, stejně tak jsou i v Tokiu nově naměřené hodnoty nižší než ráno. Agentuře AFP to řekli oficiální představitelé elektrárny a metropole.
Krize v Japonsku posiluje protiatomové nálady v Evropě.
V anketě výzkumného institutu Infratest dimap, které se zúčastnilo přes 900 plnoletých Němců, 70 procent uvedlo, že považuje problémy, s jakými se nyní potýká například japonská jaderná elektrárna Fukušima, za možné i v Německu. Opačný názor má 28 procent dotázaných. Zasažení radiací z Japonska se podle tohoto průzkumu bojí 39 procent Němců, 60 procent respondentů z něj naopak žádný strach nemá.
Pro co nejrychlejší vyřazení všech 17 německých jaderných elektráren z provozu se vyslovilo 53 procent účastníků. Ještě větší podporu má německou opozicí navrhované okamžité odpojení sedmi nejstarších zařízení ze sítě, s nímž podle této ankety souhlasí 72 procent Němců.
Kancléřka Angela Merkelová právě dnes bude jednat s provozovateli německých jaderných elektráren a představiteli spolkových zemí o pozastavení prodloužení životnosti německých nukleárních zařízení kvůli prověření jejich bezpečnosti.
Všichni obyvatelé ve vzdálenosti 20 kilometrů od místa exploze elektrárny Fukušima I byli evakuováni.
Policejní hlídky nyní kontrolují oblast ve vzdálenosti 20 až 30 kilometrů od elektrárny a nabádají obyvatele, aby zůstali doma se zavřenými okny.
"Psychologie využití atomové energie je nestabilní jako jádro samo. Stačí neutron nejistoty a následuje řetězová reakce pochyb," píše v komentáři v dnešních Hospodářských novinách Daniel Anýž. Celý text ZDE
V Tokiu začíná noc. Uvidíme, jestli se rozsvítí pouliční lampy," tweetuje z japonské metropole redaktorka BBC Shelagh Fogartyová.
Česká filharmonie v úterý odcestovala z Tokia a je v současné době ve městě Kanazawa v západním Japonsku. ČTK to potvrdil ředitel David Mareček. Dostala se podle něj do bezpečné vzdálenosti od japonské metropole. Aktuální situaci v Japonsku vedení orchestru intenzivně sleduje. ČF se podle Marečka nebude do japonské metropole vracet, dokud nebezpečí nepoklesne. Orchestr by měl do České republiky odcestovat 20. března, jak původně plánoval.
Páteční zemětřesení se ČF výrazně nedotklo, v té době většina orchestru pobývala na jihu země, kam otřesy nedosáhly. Česká filharmonie odletěla do Japonska na tradiční zájezd 6. března. Kvůli následkům zemětřesení musely být ale některé koncerty zrušeny.
Guvernér Shintaro Ishihara se v úterý omluvil za svou poznámku o ničivé katastrofě zemětřesení a následných vlnách tsunami, o níž uvedl, že je "božím trestem japonského lidu, který byl poskvrněn egoismem."
"Beru to zpět a hluboce se omlouvám," uvedl politik v úterý na tiskové konferenci a dodal, že měl uvažovat o pocitech obětí.
V pondělí Ishihara novinářům řekl, že "japonští politici jsou nakaženi egoismem a populismem."
"Musíme tsunami využít k tomu, abychom zničili egoismus, který rezaví uvnitř mentality japonského lidu už dlouhou dobu," uvedl v pondělí pro tisk.
Požár ve čtvrtém reaktoru Fukušimy, který byl v době zemětřesení odstaven, se sice podařilo uhasit, ale má vážné následky. Voda v bazénech, kde se skladuje vyhořelé palivo, se možná vaří a hrozí tak pokles hladiny. Uvedla to agentura Kjódó.
Požár, který byl zřejmě opět vyvolán výbuchem vodíku, poškodil střechu budovy. Teplota v bazénu je dvakrát vyšší než je obvyklé, uvedla už dříve televize NHK. Právě poškození čtvrtého reaktoru mohlo vést podle představitelů elektrárny ke zvýšené úrovni radiace v okolí.
Panika vypukla v úterý v Tokiu po zprávě o nových explozích v jaderné elektrárně Fukušima 1, výrazném zvýšení úrovně radiace v jejím okolí a možnosti, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i 240 kilometrů vzdálenou japonskou metropoli. Bezpočet lidí z Tokia před tímto rizikem utíká, ostatní se vrhli na horečné nákupy potravin a dalších nezbytných zásob, napsala agentura AP.
V jednom z největších tokijských obchodních domů, non-stop otevřeném Don Quixote, byly už zcela vyprodány rozhlasové přijímače, svíčky, palivové kanystry a spací pytle, informoval zpravodaj Reuters po návštěvě prodejního centra.
Po čtyřech dnech od zemětřesení se podařilo vyprostit z trosek živou ženu. Sedmdesátiletá žena, která byla podle televize NHK nalezena uvnitř svého domu, smeteného tsunami v prefektuře Iwate, je prý při vědomí, trpí ale podchlazením a byla hospitalizována.
Počet mrtvých po pátečním zemětřesení o síle devíti stupňů a následné přívalové vlně tsunami vzrostl podle oficiálních zdrojů na 5000, podle odhadů však bude celková bilance obětí více než dvojnásobná. Podle tokijské zpravodajské agentury Kjódó přesáhl počet obětí 6000.
Policie uvádí, že mrtvých je přes 2000 a přes 3000 je jich pohřešovaných. Mnoho těl však zůstalo neidentifikováno.
Mnohé nemocnice nejsou schopné pomoci těžce zraněným pacientům kvůli nedostatku léků. Stejně tak není dostatek místa v márnicích. Požárníci a záchranáři uvádí, že počet zcela nebo částečně zničených budov dosáhl v pondělí skoro 73 000.
Akciový výprodej se z Japonska přelévá jako vlna tsunami i na další trhy. Jihokorejský index KOSPI oslabil o 3 procenta, když například akcie tamního výrobce elektroniky Samsung Electronics klesly o téměř 4,5 procenta.
Čínský index Shanghai Composite pak uzavřel na nejnižších hodnotách za posledních více než čtrnáct dnů. Akcie v Hongkongu pak propadly o 4 procenta.
Australský index ASX po více než 2 procentním propadu zakončil úterní obchodování dokonce na půlročních minimech.
A v podobných červených číslech jsou i finanční trhy v Evropě. Všechny hlavní indexy jako FTSE a CAC40, DAX dopoledne klesaly od 3 až do 5 procent.
Nejhorší situace je přitom v Německu, kde klesá v podstatě všech třicet titulů. V pondělí zde byly poklesy zasaženy hlavně akcie firem spojené s provozováním jaderných elektráren jako Eon a RWE. Dopoledne přes 6 procent ubíral Volkswagen, Basf nebo Infineon.
"Všichni se soustředí na jadernou krizi. V situaci, kdy se krize zdá zhoršovat, se zahraniční investoři a domácí fondy japonských akcií hromadně zbavují," řekl agentuře Reuters Hidejuki Išiguro z tokijské makléřské firmy Okasan Securities.
Česká republika zatím nenapodobí Thajsko a nechystá testy na úroveň radioaktivity v potravinách dovážených z Japonska. Pro server iHNed.cz to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
"Zatím nemám informace o tom, že by se k takovým opatřením přikročilo," řekl Duben. O podobných krocích se navíc rozhoduje na úrovni orgánů Evropské unie.
"Poté, co se stalo v Japonsku, už to nemůže být obyčejný byznys," řekl dnes o jaderné energetice ministr zahraničí Guido Westerwelle. "Bude to mít důsledky nejen pro německou energetickou politiku, ale i pro postoj mezinárodního společenství a debatu v Evropě," dodal. Situaci v Japonsku označil az "apokalypsu".
Japonský ministerský předseda Naoto Kan ostře kritizoval společnost Tokyo Electric Power Company za to, jak reaguje na kritickou situaci ve Fukušimě. "Televize ohlásila výbuch. Ale premiérově kanceláři nikdo nic neřekl další hodinu." vytkl prý premiér představitelům společnosti."Co to sakra je?" rozčílil se.
Rozhovor vyslechl reportér agentury Kjódó.
Překladatelka slovenského původu Marianna Hasegawa, která žije v Tokiu, popsala iHNed.cz současnou situaci v metropoli.
„Jezdí zhruba polovina spojů metra oproti normálu, železniční společnosti odbavují jen zhruba 20 až 30 procent vlaků. Vláda vyzývá, aby se lidé snažili cestovat do zaměstnání co nejméně a pokud mohou, vzali si volno. Elektřina vypadává, lidé nakupují ve velkém a vzhledem k zablokovaným dálnicím vázne zásobování. Některé zboží je do dvou, tří hodin vyprodané, na což Japonsko není zvyklé. Lidé teď ale sledují hlavně dění v jaderné elektrárně Fukušima - i my máme sbalené batohy a kdyby se situace vyhrotila, budeme se snažit odjet na jih.“
Marianna Hasegawa zaslala i tuto aktuální fotografii regálů jednoho z tamních obchodů:
Německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý dohodla s premiéry pěti německých spolkových zemí, na jejichž území stojí jaderné elektrárny, na dočasném odstavení sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren v zemi.
Vedle sedmi starších zařízení nebude do sítě znovu připojena ani problémová severoněmecká elektrárna Krümmel. Do poloviny roku tak bude Německo získávat elektřinu jen z devíti jaderných elektráren.
Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle nicméně ujistil, že toto odpojení nebude mít na zajištění dodávek proudu žádný vliv. Podle agentury DPA Německo v současnosti získá z jádra 23 procent elektřiny.
Ruský premiér Vladimír Putin, proslulý nadšenec juda, vyzval v úterý japonský národní judistický tým, aby trénovali v Rusku.
Armáda ještě v úterý vypraví do Japonska dva letecké speciály. Mají přivézt členy filharmonie i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země zničené zemětřesením zpět do vlasti. ČTK o tom informovaly zdroje z ministerstva obrany.
V jaderné elektrárně Fukušima klesá úroveň radioaktivity, oznámila MAAE. Krátce po půlnoci byly u hlavní brány naměřeny hodnoty 11,9 mSv za hodinu, o šest hodin později už pouze 0,6 mSv za hodinu. Mezi reaktory 3 a 4 však byla v jednu chvíli naměřena výrazně vyšší hodnota - 400 mSv za hodinu. "Je to vysoká hodnota, ale pro jedno místo a v konkrétní chvíli," uvádí MAAE.
Pro ilustraci - při běžném rentgenu plic je člověk vystaven radiaci v hodnotě 0,1 mSv a z přírodních zdrojů ho zasáhne záření 2,4 mSv ročně.
Asi 150 obyvatel okolí elektrárny bylo vyšetřeno na ozáření a 23 se podrobí dekontaminaci. Pokračuje evakuace ze zóny 20 km kolem elektrárny, lidé v okruhu 30 km dostali instrukce nevycházet z domu. Úřady distrubuují tabletky jódu do evakuačních center.
Agentura Kjódó vydala shrnutí situace v elektrárně Fukušima:
Fukušima I
Reaktor 1: Selhalo chlazení, částečné tavení v aktivní zóně, upouštění páry, výbuch vodíku, dovnitř je pumpována mořská voda.
Reaktor 2: Selhalo chlazení, palivové tyče byly dočasně úplně obnaženy, poškozený kontejnment reaktoru, obavy z tavení, dovnitř je pumpována mořská voda.
Reaktor 3: Selhalo chlazení, obavy z částečného tavení v aktivní zóně, upouštění páry, výbuch vodíku, dovnitř je pumpována mořská voda, poblíž změřeny vysoké hodnoty radiace
Reaktor 4: V době zemětřesení odstaveny kvůli údržbě, požár způsobený zřejmě výbuchem vodíku v bazénu s vyhořelým palivem, obavy z poklesu hladiny vody v bazénu
Reaktory 5, 6: V době zemětřesení odstaveny kvůli údržbě
Fukušima II
Reaktory 1,2,4: Selhalo chlazení, poté automaticky odstaven. K dnešnímu ránu se je podařilo bezpečně zchladit.
Reaktor 3: Automaticky odstaven
Silné otřesy o síle přibližně 6 stupňů Richterovy stupnice opět zasáhly japonskou metropoli, píše spolupracovník HN Miloš Procházka. Agentura Reuters uvedla, že vysoké budovy v Tokiu se během záchvěvů kymácely ze strany na stranu.
V rámci šetření energie nechalo Tokio vypnout světelné billboardy lemující ulice města.
Míra radiace, která by ve středu ráno mohla zasáhnout Tokio, se podle odhadů může pohybovat až okolo dvacetinásobku normální úrovně. Řekl to mluvčí tokijského magistrátu Shintaro Ishihara s tím, že by to ani tak nemělo způsobit zdravotní problémy, citoval ho list Japan Times.
Některé státy vyzvaly své občany k urychlené evakuaci. Zatím to není oficiální, ale děje se to, říká s odkazem na nejmenovaný zdroj spolupracovník HN Miloš Procházka.
Čínská vláda rozhodla, že začne evakuovat své občany na severovýchodě Japonska. Jak podle agentury AP oznámila čínská ambasáda, do oblasti Mijagi, Fukušima, Ibaraki a Iwate už poslala autobusy, aby Japonce žijící v těchto místech "posbírala". Podle úřadů by jich mělo v oblasti žít až 30 tisíc.
Důvodem je obava z jaderných elektráren v areálu Fukušima, které se v posledních dnech potýkají se značnými problémy.
Dva armádní speciály odletí ještě dnes do japonska, aby evakuovaly členy české filharmonie a další české občany, kteří chtějí zemi opustit.
V kolik hodin poletí a koho přivezou? Přečtěte si celý článek ZDE
Na Twitteru se objevily zprávy, že otřesy o síle zhruba 6 stupňů, které před přibližně dvěma hodinami zasáhlo oblast Yamanashi a Shizuoka, byly "cítit" až v Osace. Ta je od nich vzdálená asi 300, resp. 400 kilometrů.
Na ulicích lidé křičí a pláčou. Po krátkých otřesech o síle 6 stupňů Richterovy škály i zprávám o putujícícm radioaktivním mraku, který se může v rozmezí několika hodin dostat přímo nad Tokio, obyvatelé metropole začínají panikařit, popisuje situaci ve městě Miloš Procházka.
Pomoc Japonsku nabídlo už 91 zemí, japonská vláda ji přijala od zhruba 15 z nich, především v podobě speciálních vyhledávacích, záchranných a zdravotnických týmů.
Přibývá států, které pro své občany vydaly varování před cestami do Japonska, po čínské společnosti Air China a tchajwanských EVA Airways nově oznámila dočasné zrušení letů do Tokia také německá Lufthansa. Stroje přilétající z Japonska nechává Lufthansa od soboty kontrolovat zevnitř i zvenku kvůli případné kontaminaci. Zatím u žádného zjištěna nebyla.
Na tokijském mezinárodním letišti Narita se v průběhu úterka vytvářel dav cestujících, kteří se snaží odcestovat ze země. Důvodem paniky je především varování, že nad Tokio může zamířit radioaktivní mrak.
Letenky v příštích dvou dnech do takových destinací jako je Soul, Londýn, Bangkok nebo Bali jsou přitom beznadějně vyprodané. Cena letu do Prahy přes Vídeň se v těchto dnech pohybuje v rozmezí 220 až 300 tisíc korun, popisuje potíže se sehnáním letenky Miloš Procházka.
Na letišti se ale shromažďují také ti, kteří už letenku mají, ale obávají se buď radiace ve městě, nebo toho, že kvůli omezení dopravních spojů svůj let nestihnou.
Reportér stanice BBC Clive Myrie píše, že v Yamagatě právě začíná sněžit. Což samozřejmě zkomplikuje přístup k některým zemětřesením zasaženým místům.
Překladatelka Marianna Hasegawa v rozhovoru pro slovenské Hospodárské noviny uvedla, že ona i její rodina v Tokiu, které začíná panikařit stále zůstává. Všichni ale jsou prý připraveni město kdykoli opustit.
"Samozrejme, každý má obavy, aj keď zatiaľ v televízii tvrdia, že v ovzduší nie sú škodlivé látky. Navyše začalo pršať, tak dúfame, že sa vietor smerujúci na Tokio otočí," říká.
Co se týče zaměstnání, to nijak zemětřesení v Japonsku "nekomplikuje", protože tam prostě nechodí.
"V práci sme už dva dni neboli. Teraz sa v Tokiu nepracuje, a to nie pre obavy zo zamorenia rádioaktivitou, ale pre výpadky elektriny. Vláda rozhodla, že vzhľadom na šetrenie energiou budú odstávky elektriny. Takže by sa vám mohlo stať, že ráno pôjdete do práce a večer by ste sa ani nemali ako vrátiť domov, dodává Hasegawa.
Mezinárodní agentura pro jadernou bezpečnost (MAAE) tweetuje: Potvrzujeme zemětřesení o síle 6,1 na východě Japonska. Jaderná oblast Hamaoka vzdálená sto kilometrů od epicentra nebyla zasažena.
Cena ojetých japonských automobilů v ruském Vladivostoku rychle roste. Lidé je nakupují, protože se obávají, že jde o jedny z posledních kusů, píše Financial Times.
Velké automobilky v celém Japonsku pozastavily výrobu již v pondělí. Toyota oznámila, že její továrny zůstanou zavřené nejméně do čtvrtka, Honda do 20. března. Také některé další významné společnosti - například Toshiba, Sony, Nippon Paper Group - své závody kvůli výpadkům proudu zavřely.
Fukušima I. Jedna z nejstarších a největších jaderných elektráren světa, se stala symbolem katastrofy, která minulý týden zasáhla Japonsko.
Výbuchy postupně postihly čtyři reaktory elektrárny a v některých částech byla v úterý naměřena 400krát vyšší úroveň radiace, než je roční povolený limit.
Podívejte se na vývoj událostí v elektrárně v naší animaci ZDE
Letiště ve městě Sendai, které zcela pohltila nečekaná vlna tsunami, se proměnilo v pustinu pokrytou troskami domů i aut. Silné vlny odnášely prostě vše, co jim přišlo do cesty. Celá pobřežní oblast poblíž města Sendai zůstala zcela opuštěná a do dočasných přístřešků byly evakuovány stovky lidí.
Páteční zemětřesení nejsilnější v dějinách Japonska a přívalová vlna tsunami, kterou vyvolalo, doslova zničily oblast celého severovýchodního Japonska. Jak uvedl jeden z expertů světové banky, rekonstrukce může trvat i půl dekády.
"Obnova po zemětřesení v Kóbe v roce 1995 trvala necelých pět let. Domnívám se tak, že nová výstavba po tomto bude trvat asi pět let," řekl podle Reuters Abhás Jha.
"Tokio je teď městem duchů. V ulicích nikdo není. Dokonce ani v zábavních čtvrtích. Neuvěřitelné ticho. Ale Tokio je úžasné. I přes blackouty a problémy s železniční dopravou, tu nejsou známky žádného výtržnictví, rabování ani krádeže," tweetuje Daniel Kahl, populární japonský televizní komentátor amerického původu.
Počet mrtvých po pátečním devítistupňovém zemětřesení a následné přívalové vlně cunami vzrostl podle oficiálních údajů policie z pondělního večera místního času na 3373 osob, 1897 zraněných a 6746 nezvěstných.
Celková bilance obětí ale může být více než dvojnásobná. Čtyři dny po katastrofě byla dnes podle televize NHK vyproštěna z trosek domu smeteného cunami živá sedmdesátiletá žena. Vyvázla jen s podchlazením. Pomoci se ve městě Išimaki dovolal také asi 20letý mladík zavalený v troskách budovy.
Bílý dům dnes uvedl, že v současnosti neplánuje vydat pro své občany žádné doporučení, aby opustili Japonsko.
Japonská vláda nařídila pumpování další chladicí vody do nádrže s vyhořelým palivem ve čtvrtém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I.
Původně mělo k čerpání vody dojít až zhruba za dva dny, vláda ale rozhodla jinak, píše agentura Kjódó. Podle zpráv japonských médií se totiž voda v bazénu ohřívala a hrozilo tak obnažení palivových tyčí a následné tavení.
Čech Václav Bosek popisuje pro iHNed.cz, jak to vypadá v Japonsku:
Žiju v Tokiu, ale přebýváme teď s kamarádem ve městě Nagoya. V pátek jsem byl na horách, během prvního a největšího otřesu akorát na lanovce. Zdálo se mi, že ji rozhoupal vítr, až pak vidím, jak se kymácejí sloupy. To už ale byla automaticky zastavena.
Plánujeme, co dál. V práci máme volno, ostatně jako spousta dalších lidí. Tohle je úplná apokalypsa - nechce se mi věřit, že tohle je Japonsko.
Chtěli bychom odjet ze země, ale problém je, že tu máme práci a vůbec vše. Necháme nezaplacené účty? Auto z půjčovny někde na parkovišti? Stále věříme, že to je jen dočasné. Japonci to zvládají úžasně, mají vše nacvičené.
V Nagoye jde proud bez problémů, ale v oblasti Kanto kolem Tokia se střídavě v různých částech vypíná. Vlaky jezdí málo a telefony občas nefungují.
20:45 BBC: V Tokiu panuje strach ze čtvrtého reaktoru elektrárny Fukušima
Reportér BBC Chris Hogg, kterí je v Tokiu říká, že ve středu časně ráno tamního času v Japonsku stále panují obavy z reaktoru číslo čtyři ve Fukušimě. Úředníci se obávají, že hladina vody je stále příliš nízká, což znamená, že vyhořelé palivové tyče, které jsou v ní uložené, jsou vystaveny vlivům ovzduší.
21:10 Eastwoodův film stažen z kin kvůli podobnosti s pohromou
Z japonských kin byl stažen nový film Clinta Eastwooda Život po životě, protože příliš připomíná nynější pohromu způsobenou zemětřesením a přílivovou vlnou cunami. Společnost Warner Bros sdělila, že za nynějších okolností by další promítání filmu nebylo vhodné.
Ve filmu jsou záběry cunami, která v roce 2004 zabila v jihovýchodní Asii přes čtvrt milionu lidí. Eastwoodův film se začal v Japonsku promítat koncem února a mělo ho na programu asi 180 kin.
21:30 Tsunami podobné velikosti postihne území jednou za tisíc let
Tsunami v rozsahu, který v pátek zasáhl severovýchod Japonska, může udeřit v regionu asi jednou za 1000 let, uvedl to odborník na seismologii Dr. Roger Musson.
21:50 Škody budou Japonsko stát nejméně 180 miliard dolarů
Japonsko vyjdou rekonstrukce a obnovy po zemětřesení minimálně na 180 miliard dolarů, uvádí to první odhady Credit Suisse.To je o více než 50 procent více než jaké byly náklady při zemětřesení v roce 1995 v Kóbe, při němž zemřelo 6 tisíc lidí.
22:20 Pár statečných se v japonských elektrárnách snaží zabránit nejhoršímu. Riskují všechno
Malá skupina pracovníků nepřetržitě bojuje, aby odvrátila katastrofu v elektrárně Fukušima. "Těch pár desítek lidí, kteří zůstaly u elektrárny, čelí explozím a plamenům, mezitím co se snaží čerpat mořskou vodu do přehřívajících se reaktorů. Pracovníci se střídají vevnitř střídají, aby zmírnili dopady radiace. Předpokládá se, že na sobě mají sofistikovaný ochranný oděv," uvádí BBC.
Ve střeše reaktoru číslo 4 jaderné elektrárny Fukušima se objevila prasklina. Píše to agentura Reuters s odkazem na japonské úřady. Dva dělníci pracující na opravě turbíny reaktoru 4 se pohřešují.
Akcie v USA již druhou seanci za sebou klesly kvůli obavám z jaderné krize v Japonsku po zemětřesení a cunami. Část ztrát však smazaly díky příznivějšímu výhledu vývoje ekonomiky od centrální banky USA (Fed) a zvyšující se naději, že jaderná krize v Japonsku bude mít na pokles cen akcií jen dočasný vliv.
Index Dow Jones oslabil o 137,74 bodu, tedy 1,15 procenta, na 11.855,42 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 14,52 bodu, čili 1,12 procenta, na 1281,87 bodu.
Silná sněhová bouře udeřila na část Japonska postiženou tsunami. Pro lidi bez domova a záchranáře nemohla přijít v horší čas, píše zpravodaj CNN Gary Tuchman.
Japonské úřady upřesnily, že dva dělníci se pohřešují již od pátku, kdy na Japonsko udeřilo zemětřesení a tsunami, nikoli po úterním výbuchu v elektrárně.
U reaktoru číslo 2 byl slyšet výbuch, informuje BBC. Podle agentury AP z reaktoru šlehají plameny.
Tokyo Electric Power Co (Tepco) potvrdilo, že v reaktoru 4 vypukl ve středu brzy ráno japonského času požár. Z reaktoru stoupá kouř, řekl mluvčí novinářům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist