Tibetský duchovní vůdce dalajlama v pondělí oficiálně požádal tibetský exilový parlament, aby ho zprostil politických funkcí formální hlavy státu. Exilová vláda se musí odpoutat od náboženských funkcí dalajlamy, stát se politicky nezávislou, zdůraznil duchovní vůdce Tibeťanů v poselství přečteném na úvod letošního zasedání exilového parlamentu v severoindické Dharamsále.

"Je krajně důležité, abychom zajistili kontinuitu naší tibetské exilové vlády a našeho boje, dokud téma Tibetu nebude úspěšně vyřešeno," cituje agentury DPA z prohlášení.

"Pokud budeme muset ještě řadu desetiletí zůstat v exilu, nevyhnutelně přijde čas, že už nebudu schopen naši věc vést. Proto je nezbytné, abychom vytvořili solidní vládní systém, dokud jsem toho schopen a zdraví mi slouží," dodal 75letý dalajlama.

Svobodná volba

O dalajlamově úmyslu vzdát se politické činnosti informoval už loni v listopadu jeho mluvčí. Uvedl tehdy, že hlava lamaistické církve odejde z politiky, ale nevzdá se své duchovní role.

"Mé rozhodnutí vzdát se tohoto úřadu neznamená, že se chci vzdát své odpovědnosti," řekl dalajlama již dříve. "Už v 60. letech jsem opakovaně upozorňoval, že Tibeťané potřebují vůdce zvoleného svobodně tibetským lidem, kterému budu moci předat moc. Nadešla chvíle tento záměr realizovat," dodal.

Dalajlama předpokládá, že předá moc novému předsedovi vlády, kterého by měli zvolit zástupci 200.000 členů exilové komunity 20. března. Nový premiér by podle analytiků neměl být pouze symbolickou změnou na tomto postu. Dlouhodobým problémem bude, jestli nástupce dalajlamy v čele politického exilu bude umět využít zděděné kontakty, profil a vliv ve prospěch tibetského lidu.

Dalajlama vede nenásilný boj za plnou autonomii Tibetu v rámci Číny, Peking ho ale obviňuje ze separatismu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü minulý týden prohlásila, že jde o snahu zmást světovou veřejnost. "Dalajlama v posledních letech často mluvil o svém odchodu. Myslím, že jde o úskok, jak oklamat mezinárodní společenství," řekla mluvčí. "Exilová vláda je ilegální politická organizace a žádná země na světě ji neuznává."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist