Na čínské ministerstvo zahraničí byl v pátek předvolán americký velvyslanec v Pekingu Jon Huntsman a byl mu předán oficiální protest proti čtvrtečnímu jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Informovala o tom agentura Nová Čína.
Peking setkání chápe jako zpochybnění svých nároků na Tibet, protestoval před schůzkou i po ní a pak se rozhodl ještě k předvolání Huntsmana.
"Jednání americké strany je vážným vměšováním do čínských vnitřních záležitostí a zásadně zraňuje city čínského lidu," uvádí se v prohlášení, které převzal Huntsman od náměstka čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaje.
Tibet byl do roku 1951 nezávislý, od roku 1951 je součástí Číny a od roku 1965 její autonomní oblastí. Dalajlama usiluje o rozhovory, kterými Tibet získá skutečnou autonomii a samosprávu.
Obama sice dalajlamovi řekl, že stojí za nároky Tibeťanů na dodržování lidských práv a zachování tibetské kultury, Bílý dům se ale zdržel publicity, nepustil k jednání novináře a vydal z něj jenom oficiální fotografie. Dalajlama pak uspořádal krátkou tiskovou konferenci v hotelu. Řekl, že je s návštěvou spokojen, a pokáral Čínu za "dětinské" reakce na pokusy Tibeťanů domoci se více práv.
Největší protičínské protesty posledních let se v Tibetu konaly v roce 2008. Přišlo při nich o život přes 100 lidí a Čína, která hovoří o mnohem menším počtu obětí, z jejich podněcování obvinila dalajlamu. Odmítá zahraniční nabídky na zprostředkování rozhovorů a trvá na tom, že jde o vnitřní čínskou záležitost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist