Na obzoru se údajně rýsuje další rusko-americká výměna polapených špionů jako loni v létě, kdy si USA a Rusko na vídeňském letišti vyměnily deset ruských špehů zadržených v USA za čtyři ruské vězně odsouzené ve vlasti za špionáž pro Západ.

Do vlasti by tak podle informací ruských médií, která se odvolávají na nejmenované zdroje z tajných služeb, mohl vrátit i ruský obchodník se zbraněmi Viktor But. Ten po vydání z Thajska čeká v newyorské cele na proces za údajný prodej zbraní teroristům zabíjejícím Američany.

Spekulace se objevily po odsouzení bývalého plukovníka ruské vojenské rozvědky GRU Andreje Chlyčeva, kterého minulý týden moskevský soud po utajeném procesu poslal na 18 let do vězení za vyzrazení jaderných tajemství a vydání několika ruských agentů Američanům. Zároveň přišel o hodnost i vyznamenání Za osobní statečnost, které získal ještě za sovětských dob, prý za operaci v Angole.

Chlyčev v roce 2007 přesídlil do Chicaga, ale o rok později se vrátil do vlasti. Mezitím se rozvedl se svou ruskou ženou a také jistý čas působil v agentuře pro jadernou energii. Zatčen byl loni v květnu těsně před odletem z Moskvy do USA, kde se chystal oženit s novou známostí.

Ruští agenti, které Chlyčev podle rozsudku vydal Američanům, nejsou podle listu Kommersant totožní s desítkou špehů deportovaných loni v létě z USA, které tehdy je prozradil zrádce, který stačil do USA odletět z Ruska "doslova dva dny před chystaným zatčením".

Při vyšetřování Chlyčev spolupracoval, a tak prokuratura žádala místo 20 let vězení jen 15 let, ale soudkyně mu k trestu ještě tři roky přidala vzhledem ke způsobeným škodám.

Vězení v New Yorku? Pětihvězdičkový hotel bez svěžího vzduchu

Kommersant současně upozornil na překážky, které by chystané výměně mohly bránit: Chlyčevův advokát se chystá podat odvolání proti příliš tvrdému rozsudku, ale pravomocný verdikt je podmínkou následného omilostnění a výměny. Stejná překážka platí i v Butově případu, který jakoukoliv vinu popírá a vlastní proces má začít až v říjnu.

Ani vězňův bratr Sergej But o případné výměně nic neví, jakkoli by ji uvítal. Ale podle Kommersantu prý mají ruské tajné služby daleko větší zájem o své agenty v americkém vězení než o Buta.

Sám Viktor But v rozhovoru pro Kommersant přirovnal newyorskou celu k "pětihvězdičkovému hotelu" v porovnání s poměry v thajském vězení, kde jedna toaleta připadala na 35 vězňů a cela byla přeplněná. Ale v newyorském vězení mu chybí svěží vzduch, knihy, ovoce a zelenina i počítač, aby se mohl seznámit se spisem, jakož i politická podpora z Ruska, jakkoli mu média připisovala společné podnikání s ruskou vládnoucí elitou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist