Jako "nevysvětlitelnou misi" komentují ruská média působení sítě ruských špionů v USA zatčených vzápětí po návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Dosud není jasné, čím se dopadení "nelegálové" vlastně zabývali, a tak mezi ruskými analytiky nechybějí domněnky, že spíše než o skutečnou špionáž šlo o výnosné usazení v zahraničí a praní peněz pro ruskou elitu.
"Zdálo se, že věc směruje k velkému politickému skandálu..., ale ve výsledku došlo jen na bulvární čtivo," okomentoval "parodii na špionáž" časopis Russkij Newsweek. "Jedenáct ruských agentů, vedoucích život řádných amerických občanů, roky sbíralo informace neznámo o čem a pak toto neznámo předávali Moskvě za pomoci technologií převzatých z dobrodružné literatury 60. let. To nelze brát vážně," pozastavil se šéfredaktor Fišman.
Podle expertů usazení tolika špehů pod falešnou identitou v USA musela být velice složitá a drahá operace, ale promarněná: "špioni" sídlili na podivných místech, nebyli pořádně vycvičeni a za celé roky získali jen pár pochybných kontaktů, které by dobrý novinář měl za půl dne.
Pro svého otce z KGB by udělala vše, říká o ruské špionce její bývalý manžel - čtěte ZDE
Případ jako z románu: Špioni žili léta pod falešnou identitou, psali si tajnými kódy - čtěte ZDE
"Přísně tajné" zprávy, opsané z novinových článků a internetu, agenti předávali - pod bdělým okem amerických služeb, které síť odhalily už v roce 2002 - v identických oranžových taškách, peníze zakopávali v parcích, v kavárnách se za pomoci bezdrátové sítě spojovali s projíždějícím vozem ruského velvyslanectví. Dva měli své stránky na sociálních sítích. Teď jim hrozí 20 let vězení.
Podle odposlechu si jeden z agentů stěžoval manželce-špionce, že jeho zprávám "Centrum" nevěří, protože neuvádí zdroje. "Tak si nějaké vymysli," poradila.
Hlavní "hrdinkou" je Chapmanová
Hrdinou poslední špionážní aféry není žádný ostřílený rozvědčík typu sovětského superšpeha Pavla Sudoplatova, který nechával likvidovat "nepřátele" Sovětského svazu po celém světě. Je jím ale Anna Chapmanová (28), rusovlasá ruská krasavice, dívčím jménem Kuščenková. Podle bulvárních médií proslula hlavně styky ve vyšší společnosti, které nevymáchanější komentátoři nazývají "lovem na postarší podnikatele" či prý i na britské prince. Vysoké ambice dcerky někdejšího sovětského velvyslance v Africe, který nyní žije v obyčejném moskevském paneláku.
Veteráni rozvědky se stydí a hovoří o úpadku tajných služeb "metry pod podlahu". "To je opravdu náš konec," přiznal Newsweeku bývalý vysoce postavený sovětský rozvědčík.
Podle některých komentátorů prý výzvědnou službu SVR postihl stejný rozvrat jako jiné silové složky. Není žádným tajemstvím, že příslušníci elitních policejních jednotek OMON jsou nuceni si po službě přivydělávat jako baroví vyhazovači či osobní strážci směnárníků, zatímco vysoce postavení důstojníci policie či tajné služby obstarávají "krytí" pro bohaté podnikatele, čili je fakticky vydírají, na zakázku odstraňují konkurenci falešnými obviněními či cizí byznys sami přebírají.
Praní peněz je pravděpodobnější než špionáž
Podle komentátora Dmitrije Šušarina si lze operaci SVR v USA vysvětlit jedině jako legalizaci jmění ruské elity, pocházejícího z rozkradeného státního majetku. "Od prvních zpráv se stalo jasné, že sledujeme pseudolobbistickou síť ruské moci pod pláštíkem špionážní sítě SVR," napsal Šušarin na serveru grani.ru. Rozvědce přeci velí bývalý premiér Michail Fradkov, který má k ekonomice a velkým penězům jistě blíž než k průmyslové či vojenské špionáži; expremiérův syn řídí jednu z největších ruských bank.
"FBI odhalila síť mezinárodních podvodníků zabývajících se rozkrádáním ruského rozpočtu pod pláštíkem špionáže," usoudila i komentátorka rozhlasové stanice Echo Moskvy Julija Latyninová. "Máme imitaci demokracie, imitaci impéria i imitaci špionáže," dodala.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist