Tibetský duchovní vůdce dalajlama oznámil, že se hodlá vzdát svého postavení v čele tibetské exilové vlády, protože je čas uvolnit místo novému, "svobodně zvolenému" vůdci. Své funkce se dalajlama chce vzdát na schůzi exilového tibetského parlamentu ještě tento měsíc.

"Mé rozhodnutí vzdát se tohoto úřadu neznamená, že se chci vzdát své odpovědnosti," řekl dalajlama v projevu v severoindické Dharamsale, kam se uchýlil v roce 1959 po potlačení protičínského povstání.

Odchod z čela vlády podle něj není "projevem malomyslnosti", ale rozhodnutím, jež Tibeťanům prospěje.

"Už v 60. letech jsem opakovaně upozorňoval, že Tibeťané potřebují vůdce zvoleného svobodně tibetským lidem, kterému budu moci předat moc," řekl dalajlama. "Nadešla chvíle tento záměr realizovat."

O jeho úmyslu vzdát se politické činnosti informoval už loni v listopadu dalajlamův mluvčí. Uvedl tehdy, že pětasedmdesátiletá hlava lamaistické církve odejde z politiky, ale nevzdá se své duchovní role.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü prohlásila, že jde o úskok s cílem podvést mezinárodní společenství. "Dalajlama v posledních letech často mluvil o svém odchodu. Myslím, že jde o úskok, jak oklamat mezinárodní společenství," řekla mluvčí. "Exilová vláda je ilegální politická organizace a žádná země na světě ji neuznává."

Dalajlama vede nenásilný boj za plnou autonomii Tibetu v rámci Číny, Peking ho ale obviňuje ze separatismu. Charismatický filozof cestuje a přednáší po světě, několikrát byl i v Česku. Tändzin Gjamccho, jak zní dalajlamovo občanské jméno, je nositelem Nobelovy ceny za mír z roku 1989.

Agentura AFP nedávno napsala, že dalajlamův věk a jeho chatrný zdravotní stav stále ostřeji nastolují otázku nástupnictví. Dalajlamu tradičně vybírají nejvýše postavení lamové, ale čínský komunistický režim si vyhrazuje právo do výběru zasáhnout, přičemž se odvolává na historický precedens z doby císařství. Čína dala nedávno najevo, že při výběru jeho nástupce projeví "pevnost".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist